VIDEO Klopp și-a pierdut cumpătul după eșecul din Europa League: "Cine a avut ideea să facem conferința aici?"

Jurgen Klopp Europa League Liverpool Toulouse Europa League
Data publicarii: Vineri 10 Noiembrie 2023, 08:37
Data actualizarii: Vineri 10 Noiembrie 2023, 08:36
Liverpool a pierdut surprinzător pe terenul lui Toulouse, joi seară, în grupa E din Europa League, scor 2-3.
Cu jucători precum Cody Gakpo, Luis Diaz sau Alexis MacAllister în primul 11, dar și cu Mohamed Salah sau Dominik Szoboszlai intrați la pauză, Liverpool a fost condusă cu 2-0 după golurile lui Aron Donnum (36') și Thijs Dallinga (58'). Formația din Premier League a redus din handicap în minutul 76, după autogolul lui Cristian Casseres, însă francezii au făcut 3-1 imediat prin Frank Magri.

Klopp și-a pierdut cumpătul după eșecul din Europa League

Diogo Jota a înscris pentru Liverpool în minutul 89, iar la ultima fază a meciului a punctat și tânărul fundaș central Jarell Quansah, însă reușita sa a fost anulată pentru un henț comis la faza golului de Alexis MacAllister.

După meci, Jurgen Klopp s-a arătat deranjat atât de forma arătată de jucătorii săi, cât și de modul în care a fost organizată conferința de presă - într-un cort din preajma stadionului, unde exista mult zgomot provocat de fanii lu Toulouse, care părăseau arena.

Până la urmă, Klopp a continuat conferința și a discutat inclusiv despre golul anulat lui Liverpool în prelungiri.

"Am fost la fel de organizați în teren ca această conferință de presă, destul de haotic. Cine a avut ideea să facem conferința de presă aici? Wow!

Am văzut reluarea și nu cred că a fost henț. Mingea îl lovește în piept prima dată, iar asta s-a întâmplat cu destul de mult timp înainte ca golul să fie marcat. E o fază discutabilă, dar eu sunt mai îngrijorat de nivelul arătat de noi.

Trebuie să fim mai buni, mai agresivi. Am meritat să pierdem pentru că adversarii au câștigate toate duelurile decisive. Nu am fost suficient de buni pe faza defensivă și am încasat trei goluri", a spus Jurgen Klopp, citat de Mirror.