VIDEO EXCLUSIV Imagini șocante! Starul lui AS Roma, călcat de un adversar pe gât și față în timpul meciului din Europa League

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 12:36
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 12:37

AS Roma și Ludogorets s-au întâlnit în ultima rundă a grupelor UEFA Europa League, scor 3-1.

Echipa lui Jose Mourinho a ieșit victorioasă din meciul cu Ludogorets și și-a asigurat prezența în play-off-ul Europa League de pe poziția a doua în clasament. 10 puncte a obținut AS Roma în grupa C, în care Real Betis a încheiat din postura de lider, având 16 puncte. Ludogorets s-a clasat pe locul al treilea, cu 7 punte, în timp ce HJK a fost „codașa” cu un singur punct.

Scorul a fost deschis de bulgari, prin Rick, în minutul 41, însă Pellegrini a egalat din penalty, în minutul 56. Același Pellegrini a mai marcat o dată din penalty, în minutul 65, iar Zaniolo a închis tabela de marcaj în minutul 85.

Moment șocant în AS Roma - Ludogorets! Zalewski a fost călcat pe gât de un adversar

Pe finalul partidei de pe Stadio Olimpico a avut loc și un moment șocant, un fault horror făcut de jucătorul lui Ludogorets, Olivier Verdon, asupra lui Nicola Zalewski. Starul Romei l-a ținut pe Verdon la o lovitură liberă, dar s-a dezechilibrat și a căzut, iar Verdon s-a împiedicat de el și l-a călcat pe gât.

Fotbalistul a fost eliminat după ce faza a fost revăzută din camera VAR, deși i-a făcut semne arbitrului spunând că gestul nu a fost unul intenționat. Zalewski a reușit să își revină rapid și să încheie meciul pe teren. Ulterior, Verdon și-a cerut iertare printr-o postare făcută pe rețelele de socializare după meci.

„Iartă-mă pentru această greșală. Mă uitam la minge. Mult noroc pe viitor!”, a scris Verdon.