Final dramatic la AZ Alkmaar - Fenerbahce

AZ Alkmaar Fenerbahce Europa League
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2007, 17:17
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2007, 17:17
TUR-RETUR SPECTACULOS INTRE ALKMAAR SI FENERBAHCE

AZ Alkmaar - Fenerbahce a fost duelul saisprezecimilor  in Cupa UEFA, zece goluri in doua meciuri. Dupa 3-3 in Turcia, meci in care olandezii au condus cu 3-1, turcii au dat lovitura la Alkmaar, aveau avut 2-0 la pauza.
Semi-finalista UEFA de acum 2 ani, Alkmaar s-a napustit in partea a doua asupra turcilor si Martens a redus din diferenta, in minutul 63. Fener a rezistat pana cu 3 minute inainte de final, cand Opdam a dezlantuit iadul in tribune, cu golul calificarii, Alkmaar urmand sa joace in optimi cu Newcastle.
Dupa 0-0 la Moscova, Maccabi Haifa a reusit surpriza in Israel si a eliminat-o pe TSKA, castigatoarea trofeului din 2005. Desi a terminat mai jos decat Dinamo in grupa si Leverkusen merge mai departe in optimi dupa 3-2 si 0-0 cu englezii de la Blackburn.