Sportul, singurul miracol romanesc din Europa! Lucescu, implicat clandestin!

Dinamo Sportul Studentesc Europa League
Data publicarii: Joi 27 August 2009, 10:15
Data actualizarii: Joi 27 August 2009, 10:39

In 1987, Sportul Studentesc a reusit sa intoarca scorul dupa ce pierduse in tur cu 0-3, intr-o dubla-mansa din Cupa UEFA.

In 1987, dupa 0-3 in tur, Sportul Studentesc reusea sa rastoarne scorul si sa trimita partida la loviturile de departajare, unde aveau sa se impuna in fata danezilor de la IF Brondby, informeaza ProSport.

Returul din Regie s-a desfasurat intr-o atmosfera deprimanta: zapada, tribune goale si pesimism, insa "studentii" au reusit sa deschida repede scorul prin Ion Munteanu, in minutul 7. A doua repriza a fost halucinanta: Bozesan a marcat in minutul 78, iar Costel Pana a inchis tabela la 3-0 in minutul 89.

Tribunele s-au umplut instantaneu, studentii din camine care ascultau partida la radio coborand sa vada minunea. Sportul Studentesc a eliminat Brondby, formatie care in acel sezon isi stabilise ca obiectiv cucerirea Cupei UEFA.