Din rău în mai rău! Barcelona, și eliminată și fără Pedri! Catalanii au anunțat diagnosticul mijlocașului

Barcelona Eintracht Frankfurt Europa League Pedri Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Aprilie 2022, 12:49
Data actualizarii: Vineri 15 Aprilie 2022, 12:52

Barcelona a fost eliminată de Eintracht Frankfurt din sferturile de finală UEFA Europa League!

12:50 Barcelona a anunțat prin intermediul unui comunicat oficial că, în urma investigațiilor, diagnosticul pus lui Pedri este „ruptură la bicepsul femural de la coapsa stângă”

„Jucătorul este indisponibil, iar evoluția sa va marca disponibilitatea sa”, se arată în comunicatul postat de club.

Catalanii au pierdut duelul de pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt și au rămas astfel în afara competiției europene pe care aspirau să o câștige. Nemții au intrat cu avantaj 2-0 la pauză, pe Camp Nou, în timp ce Barcelona a suferit o pierdere importantă la nivel de lot.

Vești proaste pentru Barcelona: Pedri poate rata finalul sezonului!

Pedri (19 ani) a fost schimbat la pauza meciului, după ce a suferit o accidentare chiar înainte de fluierul arbitrului. Mijlocașul iberic a acuzat dureri, iar Xavi l-a înlocuit cu Frenkie de Jong la pauză, după ce Ferran Torres a chemat medicul la vestiar, pentru a anunța accidentarea fotbalistului, informează Mundo Deportivo

Barcelona a anunțat după pauză accidentarea lui Pedri, prin intermediul unui comunicat, informând că jucătorul „a simțit dureri la tendoanele de la piciorul stâng”. Sursa citată dezvăluie că primele investigații în cazul fotbalistului nu sunt deloc bune, iar veștile ar putea fi mai degrabă proaste pentru mijlocașul spaniol și gruparea catalană.

Dacă se confirmă o ruptură musculară, atunci se anunță că Pedri va fi indisponibil pentru restul sezonului. Mijlocașul nu se află la prima accidentare din acest sezon, presa iberică remarcând faptul că Pedri a mai ieșit de pe teren accidentat în două momente „negre” pentru Barcelona, înfrângerile cu Bayern Munchen și Benfica.

• 80 de milioane de euro este cota lui Pedri conform Transfermarkt.
  • 5 goluri și un assist a bifat mijlocașul în 22 de meciuri jucate pentru Barcelona în acest sezon.