Mircea Lucescu si Rat au luat Cupa UEFA! Sahtior 2-1 Werder! Vezi super imagini!

Data publicarii: Miercuri 20 Mai 2009, 19:03
Data actualizarii: Joi 21 Mai 2009, 19:59

VIDEO AICI: Mircea Lucescu a ridicat Cupa UEFA cu steagul Romaniei in brate!

Trimite-i aici un mesaj lui Mircea Lucescu

Mircea Sandu: "Lucescu a facut istorie pana acum. Azi a intrat in LEGENDA!"

Sahtiorul a castigat ultima finala de Cupa UEFA din istorie. Elevii lui Lucescu au suferit mai bine de jumatate de meci, insa brazilienii au fost in mare forma. Luiz Adriano, iar dupa prelungiri, Jandson, au rupt plasa celor de la Werder.

Sahtior a reusit sa castige Cupa UEFA dupa un meci nebun contra lui Werder. Luiz Adriano a deschis scorul in minutul 26, cu o scarita ce l-a lasat spectator pe Wiese. Avantajul nu a tinut decat 10 minute. Naldo a sutat puternic pe poarta, iar portarul lui Sahtior a scapat mingea in poarta. La finalul celor 90 de minute, scorul era tot 1-1, insa brazilienii pregateau ceva. Centrarea lui Srna l-a gasit pe Jadson nemarcat in careu, iar lovitura a fost decisiva. Ucrainienii au batut 2-1, iar numele lui Mircea Lucescu va ramane in istorie pentru totdeauna. Primul antrenor roman care castiga Cupa UEFA sau primul antrenor care sa duca pretiosul trofeu in Ucraina. Fotbalul l-a rasplatit pe Mircea Lucescu.

Min 97: GOOOL Sahtior! Jadson da lovitura in prelungiri si aduce in avantaj echipa lui Lucescu!
Min 35! GOOOL Werder! Naldo egaleaza dupa doar 10 minute de la deschiderea scorului si aprinde sperantele pentru nemti!

Min 26! GOOOL Sahtior! Luiz Adriano deschide scorul cu o scarita braziliana!

Echipele de start:

Sahtior: 30 Andriy Pyatov, 5 Olexandr Kucher, 7 Fernandinho, 8 Jadson, 11 Ilsinho, 17 Luiz Adriano, 18 Mariusz Lewandowski, 22 Willian, 26 Razvan Rat, 27 Dmytro Chygrynskiy, 33 Darijo Srna

Werder: 1 Tim Wiese, 2 Sebastian Boenisch, 4 Naldo, 6 Frank Baumann, 8 Clemens Fritz, 9 Markus Rosenberg, 11 Mesut Özil, 15 Sebastian Prödl, 22 Torsten Frings, 24 Claudio Pizarro, 25 Peter Niemeyer