Lucescu va scrie istorie! Vezi TOP 10 cele mai spectaculoase finale UEFA!

Data publicarii: Miercuri 20 Mai 2009, 16:59
Data actualizarii: Miercuri 20 Mai 2009, 17:20

In aceasta seara la PROTV si www.protv.ro, de la 21.45 Mircea Lucescu poate scrie istorie in ultima finala de Cupa UEFA cu Werder in Turcia - locul miracolelor in Europa!

Azi fotbalul va spune adio Cupei UEFA care isi traieste ultima finala - din toamna Europa League ii va lua locul! Italienii de la Gazzetta dello Sport au realizat top 10 cele mai spectaculoase finale UEFA din istorie! Liverpool e si aici lider la fel ca in Champions League!

1. 2000- 2001: FC Liverpool - Deportivo Alaves 5-4 : Un meci la fel de frumos ca un film de Oscar! Meciul a fost unul extrem de spectaculos.Desi a condus cu 3-1, Liverpool a fost egalata in 6 minute. Echipa lui Gerrard a reusit sa castige primul  trofeu european dupa 17 ani prin golul de aur - autogolul lui Geli.

2. 2006-07 Sevillla - Espanyol 5-3: Meci fenomenal decis tot le penaltiuri dupa ce a fost 1-1 la finalul celor 90 de minute si 2-2 dupa prelungiri.

3. 2002-03 Porto-Celtic 3-2:  sau cum a devenit Jose Mourinho mare! Portughezul si-a inceput ascensiunea in Europa cu trofeul castigat dupa regula golului de argint!

4.1987-88 Bayer Leverkusen-Espanyol 6-5
5.1983-84 Tottenham -Anderlecht5-3
6.1991-92 Torino -Ajax 2-2
7.1994-95 Parma-Juventus 2-1

8.1990-91 INTER-ROMA  2-1
9.1965-66 Barcelona - Real Zaragoza  4-3
10. 1996-97 Schalke - Inter 5-2