"Fiul risipitor" face diferenta! Karim Benzema, doua goluri in doua minute in "thriller-ul" cu Elvetia

Alecu Mihai
Data publicarii: Luni 28 Iunie 2021, 23:35
Data actualizarii: Marti 29 Iunie 2021, 01:37

Atacantul francez a fost in forma maxima la partida cu Elvetia.

Campioana Mondiala parea intr-o situatie critica cand in minutul 55 al meciului cu Elvetia, la scorul de 1-0, nationala antrenata de Petkovic a beneficiat de un penalty, care insa a fost ratat de Ricardo Rodriguez, fotbalistul de la Torino.

Francezii parca s-au trezit dupa parada lui Lloris, iar in doar doua minute, Karim Benzema a reusit sa inscrie de doua ori si sa aduca avantajul pe tabela in favoarea formatiei pregatite de Didier Deschamps.

Cu aceste reusite, Benzema l-a egalat pe Zidane in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria Frantei, cu 31 de reusite, fiind intrecut de David Trezeguet (34 de goluri), Antoine Griezmann (38 de goluri), Michel Platini (41 de goluri), Olivier Giroud (46 de goluri) si Thierry Henry (51 de goluri).