Ungaria, vecina noastră, a obținut calificarea la EURO 2024 după un meci nebun cu ceilalți vecini, bulgarii

Bulgaria - Ungaria EURO 2024 Preliminariile EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 21:10
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 21:09

Bulgaria - Ungaria s-a încheiat 2-2.

Cele două echipe s-au întâlnit în a noua etapă din preliminariile Campionatului European din 2024, pe „National Stadium Vasil Levski” din Sofia.

Adam Martin (Ungaria) a deschis scorul în minutul 10, doar că Spas Delev a restabilit egalitatea 14 minute mai târziu. Bulgarii au rămas în inferioritate numerică în minutul 37, după ce Valentin Antov a văzut al doilea cartonaș galben.

În repriza secundă, și ungurii au rămas în 10, după ce arbitrul i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Milos Kerkez. Bulgaria a dus scorul la 2-1, astfel, în minutul 79, grație reușitei din penalty a lui Kiril Despodov.

Pe final, în urma unei lovituri libere, Alex Petkov a înscris în proprie poartă, iar Ungaria a restabilit, astfel, egalitatea. La 2-2, vecinii s-au calificat la EURO 2024 matematic, cu un meci înainte de încheierea campaniei.

Cum arată Grupa G

Ungaria se situează în vârful clasamentului cu 15 puncte. În consecință, formația dirijată de Marco Rossi a înregistrat patru victorii și trei rezultate de egalitate până acum.

1. Ungaria - 15 puncte
  2. Serbia - 13 puncte
  3. *Muntenegru - 8 puncte
  4. Lituania - 6 puncte
  5. Bulgaria - 3 puncte

*Muntenegru are un meci în minus. Grupa e formată doar din cinci echipe naționale.