Jose Peseiro, fost antrenor la Rapid, s-a făcut de râs în preliminariile CM2026 cu Nigeria. A remizat cu o echipă aproape inexistentă pe hartă

Jose Peseiro Lesotho Nigeria Rapid Campionate externe Jose Peseiro
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 20:59
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 20:58

Jose Peseiro a fost antrenorul Rapidului în perioada iulie 2008 - ianuarie 2009.

Doar 18 partide a rezistat atunci portughezul în vârstă de 63 de ani pe banca tehnică a giuleștenilor, timp în care a înregistrat o medie de 1.61 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Din mai 2022, Jose Peseiro e selecționerul Nigeriei. După cinci rezultate pozitive, portughezul s-a făcut de râs în preliminariile Campionatului Mondial din 2026 cu Lesotho, echipa națională a unei țări cu o populație de aproximativ două milioane de locuitori.

Cele două s-au întâlnit pe „Godswill Akpabio International Stadium”. Meciul s-a încheiat 1-1, după ce Motlomelo Mkwanazi (Lesotho) a deschis scorul în a doua repriză, mai exact în minutul 56, iar Semi Ajayi a restabilit egalitatea 11 minute mai târziu.