Presa din Ungaria a reacționat după ce naționala s-a calificat la EURO 2024: "Catharsisul a luat sfârșit"

Ungaria EURO 2024 Presa din Ungaria EURO 2024
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 21:27
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 21:26

Ungurii s-au calificat la EURO 2024 după un final spectaculos cu Bulgaria, în a noua etapă din preliminariile EURO 2024.

La ultima fază, naționala condusă de Marco Rossi a reușit să obțină calificarea, după ce Dominik Szoboszlai, ancora lui Liverpool, a executat o lovitură liberă, iar Alex Petkov a înscris în propria poartă.

Jurnaliștii maghiari au reacționat imediat după ce naționala lor s-a calificat la EURO 2024 și au subliniat că ar putea scrie pagini întregi despre meciul cu Bulgaria care a avut loc pe „National Stadium Vasil Levski” din Sofia.

„Am profitat din plin de șansă: suntem la EURO”, au titrat cei de la Nemzeti.

„Am îmbătrânit ani de zile la Sofia, dar catharsisul a luat sfârșit - mergem la Campionatul European! Am putea scrie pagini întregi cu ce s-a întâmplat în timpul meciului, dar să punem un văl peste această nebunie”, au mai scris ungurii.

Ungaria se situează în vârful clasamentului cu 15 puncte. În consecință, formația dirijată de Marco Rossi a înregistrat patru victorii și trei rezultate de egalitate până acum.

1. Ungaria - 15 puncte
  2. Serbia - 13 puncte
  3. *Muntenegru - 8 puncte
  4. Lituania - 6 puncte
  5. Bulgaria - 3 puncte

*Muntenegru are un meci în minus. Grupa e formată doar din cinci echipe naționale.

Bulgaria - Ungaria 2-2

Adam Martin (Ungaria) a deschis scorul în minutul 10, doar că Spas Delev a restabilit egalitatea 14 minute mai târziu. Bulgarii au rămas în inferioritate numerică în minutul 37, după ce Valentin Antov a văzut al doilea cartonaș galben.

În repriza secundă, și ungurii au rămas în 10, după ce arbitrul i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Milos Kerkez. Bulgaria a dus scorul la 2-1, astfel, în minutul 79, grație reușitei din penalty a lui Kiril Despodov.

Pe final, în urma unei lovituri libere, Alex Petkov a înscris în proprie poartă, iar Ungaria a restabilit, astfel, egalitatea. La 2-2, vecinii s-au calificat la EURO 2024 matematic, cu un meci înainte de încheierea campaniei.