Gomez intra in istorie dupa meciul cu Olanda! Cel mai INTERESANT detaliu al partidei care ii duce pe nemti in sferturi:

Germania Euro 2012 Olanda Euro 2012
Data publicarii: Joi 14 Iunie 2012, 07:49
Data actualizarii: Joi 14 Iunie 2012, 07:52

Olanda 1-2 Germania - Mario Gomez ii duce pe nemti in sferturi!

Germania a batut Olanda cu 2-1 si este ca si calificata in sferturi la Euro. Autorul celor doua goluri care au adus victoria nemtilor, Mario Gomez, a intrat in istorie, fiind al 10-lea fotbalist german care inscrie de doua ori intr-un meci de la Campionatul European. La Euro 2012, SuperMario a avut 4 suturi si a inscris deja doua goluri.

Un alt jucator din nationala Germaniei care este la un pas de a intra in istorie este atacantul Lukas Podolski care, la numai 27 de ani, este la doar un meci distanta de 100 de jocuri in nationala tarii sale.

O curiozitate a meciului dintre Olanda si Germania o reprezinta faptul ca Arjen Robben a jucat impotriva a 7 coechipieri de la Bayern Munchen: Neuer, Lahm, Badstuber, Gomez, Schweinsteiger, Boateng si Muller. Acest lucru s-a mai intamplat doar o data in istoria Campionatului European,  in 1992, cand Trevor Francis i-a avut ca adversari pe 7 dintre coechipierii sai de la Marseille.

Sursa: Prosport