Olanda 1-2 Germania! EXTERMINATI de incredibilul Mario Gomez! Nemtii sunt primii care merg in sferturi! Vezi situatia in grupa B:

olanda euro 2012 Germania germania euro 2012 Olanda olanda germania euro 2012 Euro 2012
Data publicarii: Miercuri 13 Iunie 2012, 23:37
Data actualizarii: Miercuri 13 Iunie 2012, 23:50

Germania a castigat lejer meciul cu Olanda, dupa reusitele de senzatie ale lui Mario Gomez. Singura sansa de revenire a olandezilor a fost la reusita lui van Persie.

Germania: 1.Neuer - 5.Hummels, 14.Badstuber, 16.Lahm, 20.Boateng - 6.Khedira, 7.Schweinsteiger - 8.Özil, 13.Müller - 10.Podolski, 23.Gomez
SUBS: 12.Wiese, 22.Zieler, 3.Schmelzer, 4.Höwedes, 17.Mertesacker, 2.Gündoğan, 9.Schürrle, 15.Bender, 18.Kroos, 19.Götze, 21.Reus, 11.Klose.

Olanda: 1.Stekelenburg - 2.Van der Wiel, 3.Heitinga, 4.Mathijsen, 15.Willems - 6.Van Bommel, 8.N. De Jong, 10.Sneijder, 11.Robben - 16.Van Persie, 20.Afellay
SUBS: Vorm, 22.Krul, 5.Bouma, 13.Vlaar, 21.Boulahrouz, 14.Schaars, 17.Strootman, 23.Van der Vaart, 7.Kuyt, 9.Huntelaar, 18.L. De Jong, 19.Narsingh.

Ultima etapa: Germania - Danemarca, Olanda - Portugalia

FINAL! Germania castiga cu 2-1 si merge in sferturi, trimitand in acelasi timp Olanda intr-un meci decisiv cu Portugalia! Meciul a fost decis de executiile superbe ale lui Mario Gomez, cel care are prima sansa la a deveni golgheterul acestul European.

Min 87: INCREDIBIL! Stekelenburg scapa mingea de sub control si baga alunecare pentru a-l opri pe Klose, care are toate poarta in fata! Mingea se duce din atacantul german putin pe langa poarta. Ce gafa era sa faca portarul olandez!!!

Min 80: Olanda trebuie sa mai dea un gol daca vrea sa ramana la Euro. Nemtii insa au inchis toate culoarele si s-au retras in aparare.

. <> . Iese Robben, intra Kuyt
. <> . Iese Ozil, intra Kroos

Min 74: Ozil care in careu si cere penalty insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Comenteaza meciul: str8 - Ce Ronaldo? Ce Messi?....Mario Gomez merita Balonul de Aur anul acesta ;)

Min 73: GOOOOOOOOOOOOL Olanda!!!!!!! Van Persie trimite un super sut de la 25 de metri, fara sanse pentru Neuer!

. <> . Iese Gomez, intra Klose

Min 72: Sneijder trage din marginea careului insa Boateng intervine incredibil in fata balonului!

Min 70: Mario Gomez scapa pe stanga insa este inchis bine de un fundas olandez si nu reuseste sa trimita periculos.

Min 61: Sneijder trimite putin pe langa bara! Olandezii nu reusesc sa se apropie de poarta insa trimit suturi periculoase de la distanta.

Min 57: CE SUT trimite van Persie!!!!!! Neuer scoate mingea trimisa fara preluare de olandez, de la 20 de metri!

Min 55: Hummels are o ocazie imensa! Neamtul a mers cu balonul la picior pana in poarta olandezilor insa ambele suturi au fost aparate fantastic de Stekelenburg!

Min 46: Ultimele 45 de minute pentru Olanda la acest European. Daca nu intorc scorul, olandezii sunt trimisi acasa.

. <> . Ies van Bommel si Afellay, intra van der Vaart si Huntelaar

PAUZA! Germania a spulberat Olanda in prima repriza. Daca Van Persie a mai miscat ceva in primul sfert de ora, Mario Gomez a dat doua goluri absolut superbe!

Min 45: CE OCAZIE are Germania! Robben deviaza o lovitura libera exact sub bara insa Stekelenburg reuseste sa scoata de sub bara in ultima clipa!

Min 38: GOOOOOOOOOOOOL Germania!!!!!!! Mario Gomez este fabulos! Inscrie un gol magnific din careu, de pe dreapta, si spulbera sperantele olandezilor de a mai iesi din grupa!

Situatia in grupa la 1-0 pentru Germania:

Min 24: GOOOOOOOOOOOOL Germania!!!!!!! Mario Gomez inscrie din centrul careului dupa o pasa a lui Schweinsteiger. Germania a reusit o faza GENIALA, iar Gomez o preluare fabuloasa.

Min 20: . + . Robben si Badstuber sar la cap impreuna iar olandezul se alege cu capul spart desi Badstuber pare ca l-a lovit cu nasul :)

Min 17: Nemtii plimba mingea prin careu insa nu reusesc sa traga la poarta. Olandezii pleaca pe contraatac insa Afellay greseste ultima pasa. Golul pluteste in aer!!!!!

Min 15: Van Persie ajunge iar la poarta nemtilor, insa este blocat in ultima clipa. Olandezii domina atmosfera in tribune!

Min 10: Inca o ocazie pentru Olanda. Robben ii trimite o pasa pe culoar , pe centru, lui van Persie, care trimite pe coltul lung, putin pe langa poarta!

Situatia in grupa la 0-0:

1. Germania 4p
4. Olanda 1p

Min 9: Ce sut trimite Ozil! Neamtul era sa dea golul turneului dupa un sut de la 25 de metri insa Stekelenburg reuseste sa retina dupa ce mingea a lovit bara.

Comenteaza meciul: Dany - bate Olanda, marcheaza Van Persie si se termina 3-1 sau 3-2

Min 6: Ocazie imensa pentru van Persie!!!!!!!!! Olandezul rateaza din 7 metri dupa o centrare perfecta de pe dreapta!

Min 1: Olanda si Germania incep un meci ce ar fi putut fi oricand finala turneului

Nemtii ar fi acceptat ORICE meci la Euro mai putin pe asta! Olandezii vor sa-i termine cu Van Persie, Robben, Van der Vaart si Sneijder!

Selectionerul Loew a interzis orice discutie despre infrangere in vestiar. Asta e meciul care trebuie sa-i arate Europei cine poate UCIDE tiki-taka in 2012!

In noiembrie 2011, Mueller, Klose si Ozil le-au aratat fotbal de clasa rivalilor olandezi. Germania a batut cu 3-0 in amicalul jucat la Hamburg. A fost cea mai grea infrangere a 'Portocalei' din ultimii 15 ani, dar olandezii s-au facut ca n-a existat si au pus-o doar pe seama accidentului.

Una dintre cele mai nebune rivalitati din fotbalul mondial a inceput in finala Mondialului din 1974. Atunci, Olanda pierdea cu 2-1 la Munchen si lasa trofeul in Germania. Razbunarea a venit 14 ani mai tarziu. Tot in Germania, Van Basten a distrus visul unui nou trofeu pentru nemti cu golul sau decisiv din semifinala. Olandezii au ajuns din nou pe Olympiastadion din Munchen, unde n-au mai gresit. A fost 2-0 cu Rusia, intr-o finala marcata de golul ireal al lui Van Basten.