Super Mario a dat lovitura, nationala lui Ronaldo s-a trezit prea tarziu: Germania 1-0 Portugalia! Portughezii au avut doua bare!

Germania Portugalia Euro 2012
Data publicarii: Sambata 09 Iunie 2012, 23:41
Data actualizarii: Duminica 10 Iunie 2012, 01:06

Germania a plecat cu 3 puncte de la Lvov, si e lider in "grupa mortii", la egalitate cu Danemarca. Nationala lui Ronaldo se poate plange ca a avut ghinion - transversala l-a salvat pe Neuer la suturile lui Pepe si Nani.

GERMANIA: 1.Neuer - 20.Boateng, 5.Hummels, 14.Badstuber, 16.Lahm (C) - 6.Khedira, 7.Schweninsteiger, - 13.Muller, 8.Ozil, 10.Podolski - 23.Gomez
Rezerve: 12.Wiese, 22.Zieler, 3.Schmelzer, 4.Howedes, 17.Mertesacker, 2.Gundogan, 9.Schurrle, 15.Bender, 18.Kroos, 19.Gotze, 21.Reus

PORTUGALIA: 12.Rui Patricio - 21.Joao Pereira, 2.Bruno Alves, 3.Pepe, 5.Coentrao - 16.Meireles, 4.Miguel Veloso, 8.Joao Mutinho - 17.Nani, 23.Helder Postiga, 7.Ronaldo (C)
Rezerve: 1.Eduardo, 22.Beto, 13.Ricardo Costa, 14.Rolando, 19.Miguel Lopes, 6.Custodio, 10.Quaresma, 15.Ruben Micael, 20.Hugo Viana, 9.Hugo Almeida, 11.Nelson Oliveira, 18.Varela

Arbitri: Stephane Lannoy - Frederic Cano, Michael Annonier

FAZELE MECIULUI:

FINAL

'90+3: Bruno Alves reia cu capul din 10 metri, putin peste poarta. Portughezul s-a ciocnit violent de Schweinsteiger in duelul aerian.

Geo: Joaca bine Portugalia, numai ca norocul a fost de partea nemtiilor.

'90+2: «» Intra Bender, iese Thomas Muller

'90+2: Badstuber blocheaza excelent sutul lui Nani. Este corner pentru portughezi.

'88: Ocazie uriasa a portughezilor - Varela nu reuseste sa il invinga pe Neuer din 7 metri

'84: Nani trimite un sut-centrare de pe dreapta, mingea ia o traiectorie ciudata si cade pe transversala portii lui Neuer.

'79: «» Klose este trimis pana la urma in teren. Iese Mario Gomez.

'77: Muller centreaza in fata portii, insa Gomez nu poate ajunge la minge.

'74: Joachim Low ii face semn lui Klose sa se aseze inapoi pe banca :)

'73: GOOOOL Germania! Centrare de pe partea dreapta a lui Khedira, Gomez se inalta si inscrie cu capul din 8 metri

'72: Low il scoate la marginea terenului pe Klose, care va intra, cel mai probabil, in locul lui Gomez

'71: Muller face o preluare excelenta de langa Coentrao, insa centrarea este slaba si actiunea de atac a nemtilor se stinge.

'70: «» Intra Nelson Oliveira, iese Helder Postiga

'68: ... Boateng primeste galbenul pentru un fault asupra lui Ronaldo

'57: Khedira il calca pe picior pe Mutinho, portughezul are nevoie de ingrijiri medicale.

'49: Pepe trimite o pasa excelenta in stanga pentru Ronaldo, care centreaza de langa Boateng, mingea este respinsa in corner

'46: Nemtii incep in forta, Khedira reia cu capul din centrul careului, putin pe langa poarta.

'46: Schimbare tactica extrem de importanta in tabara portughezilor - Rolando si-a schimbat freza :) In repriza a doua o sa fie mai cocos :))

PAUZA | Germania 0 Portugalia 0 | Germania a avut o posesie mai buna, insa Portugalia a ratat cea mai clara ocazie, cu un minut inainte de pauza, atunci cand Pepe a trimis in bara transversala. Germania a inscris in minutul 23 prin Gomez, iar golul ar fi fost valabil daca centralul ar fi lasat avantaj la un fault asupra lui Khedira. Rolando a fost marcat foarte bine pana acum de Boateng, asa ca prestatia portughezului nu a fost spectaculoasa in prima repriza.

'45: Cea mai mare ocazie a meciului - Pepe suteaza din 10 metri, cu efect, spre vinclu, mingea loveste transversala si cade pe linia portii. Ronaldo cere gol, insa reluarile ii dau dreptate arbitrului francez, care a lasat jocul sa continue

'42: ... Badstuber primeste galbenul pentru un fault asupra lui Nani. Portughezul putea scapa singur spre poarta lui Neuer.

'39: Defensiva portughezilor este depasita de o combinatie a mijlocasilor nemti - Ozil trimite in dreapta pentru Muller, care suteaza din prima, pe langa poarta

'35: Gomez forteaza o patrundere pe langa Pepe, dar arbitrul fluiera fault in atac.

'32: Boateng face un meci foarte bun. Ronaldo are probleme mari in fata lui - nu a reusit sa treaca niciodata prin dribling de fundasul Germaniei.

'23: Faza controversata la poarta Portugaliei - Khedira este faultat la marginea careului, dar reuseste sa impinga mingea pentru Gomez, care inscrie. Centralul nu lasa avantaj, anuleaza golul si dicteaza lovitura libera pentru nemti.

'20: Crainicul de la stadion ii roaga pe nemti sa nu mai arunce avioane :) Nu este un apel catre jucatorii nemti, ci catre suporteri, care arunca avioane de hartie in teren.

'17: Ronaldo este in stanga, fata in fata cu Boateng - face o bicicleta si centreaza in fata portii, mingea este respinsa in corner

'14: Germania a inceput mai bine si controleaza jocul la mijlocul terenului. Ronaldo nu s-a vazut deloc deocamdata.

'12: ... Postiga primeste galbenul pentru o intrare dura la Neuer.

'9: Muller paseaza in centru pentru Podolski, care suteaza pe jos, cu exteriorul, de la marginea careului, mingea este retinuta de Rui Patricio.

'2: Gomez reia cu capul din centrul careului, dar nu il poate invinge pe Patricio.

'1: Meciul se joaca la Lvov, pe cea mai mica arena de la Euro (35.000 de locuri)

Ronaldo scapa o luna de obsesia Messi! Are ocazia sa arate ca e cu adevarat URIAS si sa castige medalia pe care Messi nu i-ar putea-o lua vreodata!

Generatia lui trebuie sa fie cea mai buna din istoria Portugaliei! Ce n-au reusit Figo si Rui Costa, pot sa faca Ronaldo si Nani!

Primul meci de la Euro ii va aduce in minte cosmarul din semifinala Ligii, Real - Bayern, pe care a crezut ca l-a uitat dupa finalul senzational de sezon in Primera. Ronaldo va avea acum banderona pe brat, iar colegii lui vof astepta TOTUL de la el!

Germania este considerata a doua favorita la castigarea turneului final. Dupa 16 ani in care s-au bucurat doar de finale, nemtii cred ca pot cuceri din nou Europa! N-au emotii nici macar in fata lui Ronaldo! Portugalia nu i-a mai batut de la Euro 2000, dintr-un meci accident in care Sergio Conceicao i-a distrus!

Apoi, cele doua nationale si-au disputat locul 3 la Mondialul jucat chiar in Germania, in 2006, si locul in semifinala la Euro 2008. De fiecare data, nemtii au castigat dupa ce au marcat de cate trei ori!

Penalty-ul ratat cu Bayern, in ultimul sezon de Liga, il va urmari toata viata pe Ronaldo. Are ocazia sa se razbune dupa numai doua luni pe oamenii care i-au luat bucuria de a fi cel mai bun!

Germania - Portugalia

16 meciuri oficiale jucate, 8 victorii Germania, 5 egaluri, 3 victorii Portugalia, gol. 24-16