Van Basten ameninta: "Cu Romania jucam pe bune"

Echipa Nationala Euro 2008 Marco van Basten Olanda EURO 2008
Data publicarii: Sambata 14 Iunie 2008, 08:24
Data actualizarii: Sambata 14 Iunie 2008, 11:24

Marco van Basten, antrenorul Olandei ii linisteste pe italieni si anunta ca baietii lui nu vor face "blat" cu Romania.

"Cu Romania vom juca la fel ca intotdeauna, vom pregati meciul ca toate celelalte" asa a raspuns van Basten la suspicinilie jurnalistilor italieni ca Olanda se va relaxa in ultimul meci din grupa cu Romania dupa ce a obtinut deja calificarea in sferturi la Euro.
"Nu ma gandesc la astfel de lucruri, ci doar la adversarul pe care il am in fata, a  fost comentariul lui  van Basten atunci cand preasa italiana i-a spus ca o infrangere in fata Romaniei va lasa Franta si Italia acasa.

"E fantastic, dar sa fim in continuare critici cu noi. A fost un succes minunat, 3-0 cu campioana mondiala si 4-1 cu vicecampioana lumii sunt doua succese remarcabile, fantastice. Sa nu cadem in euforie. Suntem in sferturi, obiectivul a fost atins, dar vrem mai mult. Am acum o problema de lux in atac, numeroase optiuni. Trebuie sa abordam serios fiecare meci, asa vom face si cu Romania. Daca pierdem Italia si Franta vor fi eliminate? Nu ma intereseaza speculatiile, singurul lucru care ma intereseaza este adversarul pe care il vom infrunta marti. Faptul ca suntem deja calificati nu schimba cu nimic lucrurile, vom pregati meciul cu Romania asa cum o facem mereu, cu seriozitate, si vom lupta pentru victorie", a declarat van Basten.