Ballack trimite nemtii in sferturi: Austria 0-1 Germania

Austria Germania EURO 2008
Data publicarii: Luni 16 Iunie 2008, 21:35
Data actualizarii: Luni 16 Iunie 2008, 23:37
La 30 de ani de la victoria istorica in fata Germaniei de Vest, Austria n-a reusit sa dea lovitura in fata vecinilor nemti, care s-au calificat in sferturile de finala gratie unui gol de generic al lui Ballack.

1-0 in fata Austriei a fost de ajuns pentru ca "panzerele" lui Joachim Low sa se califice in sferturile de finala. Gazde ale turneului, austriecii parasesc competitia inca din faza grupelor.

Germania a reusit unicul gol al meciului in minutul 49, cand Ballack a transformat senzational o lovitura libera din afara careului.

Nemtii incheie grupa pe locul 2 in grupa, cu 6 puncte (3 mai putin decat Croatia) si asteapta meciul din sferturi cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo.

Austria: Macho - Stranzl, Pogatetz, Fuchs, Aufhauser, Ivanschitz, Korkmaz, Garics, Hiden, Harnik, Hoffer.

Germania: Lehmann, Friedrich, Fritz, Frings, Gomez, Klose, Ballack, Lahm, Mertesacker, Podolski, Metzelder.

Min 2: Gomez rateaza o ocazie uriasa, austriecii scot de pe linia portii!

Min 43: Tensiune maxima: cei doi antrenori se rastesc la al patrulea oficial, iar Mejuto Gonzalez ii trimite pe amandoi in tribuna!

Min 49: GOL GERMANIA! Ballack suteaza din lovitura libera direct in vinclu!