VIDEO EXCLUSIV Umilință pentru CFR Cluj la Hunedoara: fanii cer demisia: "Mutule, lasă-ne!" Cum mai pot prinde ardelenii cupele europene

Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 21:21
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 21:32

CFR Cluj a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei României după ce a pierdut clar la Hunedoara, contra divizonarei secunde Corvinul, scor 0-4.

Meciul de la Hunedoara, disputat pe un stadion arhiplin, cu Mircea Lucescu sau Ioan Andone în tribune, a început cum nu se putea mai rău. Experimentatul mijlocaș grec Panagiotis Tachtsidis și-a umplut de sânge un adversar și a fost eliminat direct în minutul 10.

Fanii lui CFR Cluj i-au cerut demisia lui Adrian Mutu

Corvinul a dat lovitura chiar înainte de pauză și a deschis scorul în minutul 43, prin Lică. CFR Cluj nu a reușit să ofere vreo replică nici în actul secund, iar hunedorenii au mai înscris de trei ori. Mai întâi prin doi foști jucători ai lui U Cluj, Marius Coman (51') și Daniel Pirvulescu (67'), iar în minutul 90+2, la ultima fază, prin Ionuț Pop, după o fază fixă.

După golul de 3-0, fanii lui CFR Cluj care au făcut deplasarea pentru meciul de la Hunedoara și-au pierdut cumpătul și au strigat "Demisia, demisia!" sau "Mutule, lasă-ne!".

Eliminarea lui CFR Cluj este o adevărată lovitură încasată de formația din Gruia. Ardelenii și-au compromis în mare măsură șansele pentru câștigarea titlului, iar Adrian Mutu anunța înainte de meci că un triumf în Cupa României este obiectivul real al clubului în acest sezon.

CFR Cluj riscă să rateze competițiile europene

CFR Cluj nu mai poate astfel să ajungă în Europa League din postura de câștigătoare a Cupei României, iar ardelenii tremură și pentru o poziție de Conference League.

CFR a început cu un eșec și o remiză play-off-ul, iar după două runde ocupă locul 3 în Liga 1, cu 28 de puncte, la egalitate cu ocupanta poziției a patra, Rapid.

Pentru a juca în competițiile europene din sezonul următor, CFR Cluj trebuie să termine în primele 3 sau în primele 4, în funcție de cine va fi câștigătoarea Cupei României. Ultimul loc calificabil nu garantează însă prezența în Conference, echipa de pe locul 3 sau 4 urmând să dispute un baraj cu o formație din play-out.