George Copos Marius Constantin Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 24 Septembrie 2009, 19:54
Data actualizarii: Joi 24 Septembrie 2009, 20:19

George Copos nu pare incantat de faptul ca Viorel Hizo nu il mai include pe Marius Constantin in lotul de 18 jucatori. Patronul din Giulesti ii cere lui Hizo sa il readuca pe fundas la forma din sezoanele precendente, cand jucatorul prindea chiar si echipa nationala.

"Imi pare rau de ceea ce se intampla in prezent cu Marius. Este un fotbalist tanar, cu reale calitati, in care eu am mare incredere. Chiar daca acum nu se afla intr-o perioada prea fericita, sunt convins ca domnul Hizo va reusi sa-l faca sa-si recapete forma din trecut. Vreau ca Marius Constantin sa redevina un jucator de baza pentru echipa", a spus Copos imediat dupa meciul din Cupa cu FC Bihor, castigat fara Constantin, cu 2-0.

Fundasul in varsta de 24 de ani nu a fost retinut in lotul pe care Viorel Hizo l-a deplasat la Oradea, in vederea confruntarii din Cupa Romaniei cu formatia locala FC Bihor.

In prealabil, internationalul roman, al carui contract cu echipa patronata de George Copos expira la finalul acestui sezon, a avut o prestatie foarte slaba in succesul de la Craiova, scor 4-3. Atunci, Constantin a intrat pe teren in minutul 37, la scorul de 2-0 pentru Rapid, si a fost inlocuit la pauza, dupa ce a gafat la ambele goluri pe care echipa sa le-a incasat in prima repriza. De asemenea, el a gresit decisiv si in meciul cu Astra, din etapa a 5-a, pierdut de giulesteni cu scorul de 1-3.

Chestionat la Sport.ro dupa meciul de la Bihor despre sitiatia lui Constantin, antrenorul Viorel Hizo nu a dorit sa comenteze spunand ca are 24 de jucatori in lot, iar numarul de pe foaia oficiala este de numai 18.