Saptamana in care FOTBALUL VA INVIA! Cum poate rescrie Dinamo istoria in 5 PASI catre finala Cupei Romaniei

Steaua Dinamo Cupa Romaniei
Data publicarii: Luni 14 Aprilie 2014, 07:44
Data actualizarii: Luni 14 Aprilie 2014, 07:56

► Incepe saptamana mare in fotbal. Se poate intampla ORICE! Miercuri, 20.30: Astra - Petrolul, joi, 20.30: Dinamo - Steaua, in direct la ProTV

E saptamana marelui derby, saptamana marelui retur din semifinalele Cupei Romaniei. Dinamo poate arata ca fotbalul poate invia. 3-0 e un scor mare, dar nu imposibil. Istoria lui Dinamo o spune. E timpul ca orele de sedinte tactice sa fie inlocuite cu orele de vizionari de DVD. Dinamo are ce sa scoata din arhivele sale. Istoria meciurilor cu Steaua este uriasa. Mai mult, istoria victoriilor care ii pot asigura calificarea in Finala Cupei Romaniei este destul de bogata.

Ultima data cand Dinamo a batut-o pe Steaua cu 3-0 s-a intamplat tot in Cupa Romaniei. Era 2002, in optimi, cu Flavius Stoican in teren pentru Dinamo, reusind un gol fabulos in minutul 65. Florentin Petre marca atunci, culmea, cu capul, iar Vlad Munteanu inscria si el in minutul 71, intr-o partida fantastica disputata in Cotroceni, pe stadionul fostului FC National.

Istoria lui Dinamo le mai da insa sperante fanilor pentru acest retur. Dinamo a mai reusit meciuri unice in fata Stelei si inainte de Revolutie. In 1951, Dinamo o invingea pe CCA cu 6-2, in 1970 facea 3-0 cu Steaua, sase ani mai tarziu reusea sa castige cu 5-2, pentru ca pe 9 septembrie 1989 sa o bata pe Steaua cu 3-0.