S-AU FACUT DE RAS: DINAMO AFARA DIN CUPA!

Data publicarii: Miercuri 27 Februarie 2008, 18:16
Data actualizarii: Miercuri 27 Februarie 2008, 18:16
DACIA ACROSEAZA CAMPIOANA: MIOVENI 1-0 DINAMO

"Cel mai scurt drum spre Europa" pentru Dinamo s-a dovedit a fi unul infundat! Campioana a clacat miercuri in sferturile Cupei Romaniei 0-1 in fata Daciei lui Sorin Cartu. Aceeasi Dacia Mioveni care a fost la un pas sa dea lovitura in campionat in Stefan cel Mare a reusit acum surpriza: eliminarea campioanei din sferturile Cupei Romaniei.

Ceea ce a inceput prost pentru Dinamo s-a terminat si mai prost: dinamovistii au ramas in zece inca din minutul 5 al meciului de la Urziceni, cand Margaritescu a luat rosu direct dupa ce a lovit cu pumnul un adversar. Dupa alte 15 minute, a fost randul lui Danciulescu sa-si exaspereze colegii. Golgheterul lui Dinamo din acest sezon a ratat ca in curtea scolii o lovitura de la 11 metri, trimitand peste poarta.

Lovitura de gratie avea sa vina in minutul 55: Moti l-a faultat in careu pe Chihaia, iar Neagoe si-a pastrat calmul si a transformat cu siguranta lovitura de la 11 metri. Dupa Steaua, Dinamo iese si ea cu capul plecat din Cupa Romaniei, insa poate sa-si ia revansa in fata Daciei sambata la Mioveni, in campionat.

Dacia Mioveni:  Stanca - Scarlatache, Olteanu, Daouda, Miclea, Ghindaru, Murgan, Frasineanu, R. Neagoe - Chiacu, Bratu

Dinamo: Lobont - Stoican, Moti, Izvoranu, Pulhac - C. Munteanu, Margaritescu, Ropotan, Torje  - Bratu, Danciulescu.

Min.5: Dinamo incepe in inferioritate meciul cu Dacia. Margaritescu a fost eliminat dupa lovirea unui adversar

Min 20: Penalty pentru Dinamo, dupa un hent in careu al lui Miclaus. Danciulescu trimite insa peste poarta!!

Min 55: Moti faulteaza in careu si arbitrul acorda 11 metri pentru Mioveni! Neagoe transforma si Dacia conduce cu 1-0!