Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău după remiza din derby-ului Clujului

Ioan Ovidiu Sabau CFR Cluj Universitatea Cluj Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 23:01
Data actualizarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 23:01
U Cluj și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în runda a doua din grupa B a Cupei României.
U Cluj a deschis scorul în minutul 41, după un autogol al lui Kresic, iar CFR a restabilit egalitatea la mijlocul reprizei secunde grație reușitei lui Birligea.

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul lui U Cluj, s-a declarat "puțin supărat" după remiza din derby, însă recunoaște că rezultatul este echitabil și anunță că echipa sa pune mare preț pe Cupa României.

"A fost un meci în care mai mult ne-am studiat și nu a riscat nimeni. Nu am avut mai multă răbdare și să schimbăm direcția, am jucat destul de târziu. Una peste alta, mie mi-a fost teamă că vom suferi mult din cauza deplasării trecute. A trebuit să mă adaptez la situația jocului. Un meci pe care puteam să-l jucăm mai bine în a doua repriză.

Mi-a fost teamă că vom suferi fizic foarte mult pentru că am jucat luni, am făcut o deplasare lungă. A trebuit să mă adaptez la situația jocului până la urmă. A fost un meci pe care îl puteam juca mult mai bine.

Da, aș putea să zic că a fost un rezultat corect, chiar dacă am avut două situații mari unu la unu cu portarul, dar și ei au avut câteva situații. Un rezultat echitabil.

O atmosferă frumoasă și vreau să le mulțumesc fanilor. Asta înseamnă să îți câștigi aprecierea și respectul fanilor, să-i faci să spere. Am avut rezultate bune, un joc plăcut și i-am făcut să spere că vom crește, iar ei au simțit asta și au venit să ne încurajeze.

Trebuie să câștigăm ca să ne calificăm cu Botoșani, ne dorim foarte mult. Aș fi dorit să câștigăm astăzi. Sunt puțin supărat, trist pentru că aș fi vrut să câștigăm, chiar și jucătorii și-au dorit", a spus Ioan Ovidiu Sabău.