VIDEO EXCLUSIV "Jucătorii cresc în atmosferă de meci mare". Explicațiile lui Ciprian Marica pentru fotbaliștii aleși să joace cu Rapid

Data publicarii: Joi 10 Noiembrie 2022, 10:05
Data actualizarii: Joi 10 Noiembrie 2022, 10:25

Farul Constanța s-a impus cu scorul de 2-0, pe Giulești, în partida cu Rapid București, din Cupa României.

Farul Constanța, liderul Superligii, s-a impus prin golurile marcate de Carlo Casap (minutul 45+4 - penalty), după un fault comis de Mattias Kait la Luca Andronache, şi de tânărul Adrian Mazilu (minutul 90+7), care a marcat primul său gol pentru echipa constănţeană, la vârsta de 17 ani.

Rapid a avut o mare ocazie la 0-0, când Marko Dugandzic nu a reuşit să trimită mingea în plasă de la un metru (minutul 38).

În minutul 47, arbitrul Horaţiu Feşnic a acordat penalty pentru Rapid, în urma unui duel între Alexandru Albu şi Andrei Borza, dar apoi a revenit asupra deciziei după vizionarea imaginilor video.

În prima etapă, Rapid a învins-o pe CSC Dumbrăviţa cu 4-1, iar Farul a remizat cu CSM Alexandria, 2-2.

Ciprian Marica: "Are ochi, îi place să descopere jucători tineri"

Invitat la "Ora Exactă în Sport", Ciprian Marica a vorbit despre succesul obținut de Farul Constanța cu Rapid București în Cupa României, scor 2-0.

"Am câștigat în Giulești, acolo unde puține echipe câștigă. Pe un stadion cu o atmosferă frumoasă, am avut încredere în acest tineri, Gică Hagi, în special. Victoria de aseară ne încununează seria bună de meciuri.

Acești tineri beneficează de tot sprijinul și susținerea lui Gică Hagi, îi simte, are ochi și asta îi place, să descopere tineri jucători.

Mazilu a fost cu noi în pregătirea de vară, unde a jucat foarte foarte bine, iar Gică l-a remarcat. Acești tineri trebuie să evolueze, au jucat la echipa a doua unde au făcut-o foarte bine, iar atunci când li s-a oferit posibilitatea să joace la prima echipă s-au antrenat cu echipa de seniori. Aseară a fost un moment oportun să îi vedem în acțiune.

Jucătorii mari cresc în atmosferă de meci mare. Una este când le dai posibilitatea să joace la cel mai înalt nivel, pe un stadion plin... se vor simți mai degajați, mai liniștiți când vor juca în partide mai ușoare", a declarat Ciprian Marica la PRO ARENA.