Ilie Dumitrescu a folosit un singur cuvânt pentru a descrie jocul Farului în partida cu FC Voluntari

Ilie Dumitrescu Farul Constanta fc voluntari Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 21:23
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 21:34

FC Voluntari a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-0, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a grupei D a Cupei României.

Gazdele au deschis scorul prin Daniel Florea (7), care a reluat în plasă de la 7 metri mingea centrată de Nicolae Carnat. Fundaşul Ionuţ Andreş a parafat victoria ilfovenilor cu o lovitură de cap (85), după un corner executat de Runar Mar Sigurjonsson.

Două faze cu circumstanţe de penalty au fost ignorate de arbitrajul video (VAR): în minutul 51, în careul Farului, Gustavo Marins l-a lovit cu cotul pe Andrei Dumiter la un duel aerian, iar în minutul 87, în careul gazdelor, Patricio Matricardi l-a lovit cu mâna în faţă pe Ionuţ Cojocaru.

Analiza lui Ilie Dumitrescu despre evoluția campioanei

Fostul internațional român este de părere că Farul Constanța a făcut un joc sub așteptări, chiar dacă nu au evoluat mulți dintre jucătorii de bază ai echipei.

"Hagi are o filosofie extrem de solidă în zona asta, din punct de vedere al rotirii lotului. E convins că și ceilalți din lot pot intra și pot avea o evoluție foarte bună. S-a întâmplat pe început de campionat, a bătut la Hermannstadt.

Un joc discret făcut de Farul, nu au reușit foarte mult pe fază ofensivă. A mai fost și lovitura liberă, dar foarte puțin", a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit Digi Sport.