Otelul Galati - FCSB Gaze Lacrimogene politisti Cupa Romaniei
Data publicarii: Vineri 11 Noiembrie 2022, 09:10
Data actualizarii: Vineri 11 Noiembrie 2022, 09:13

Un accident de muncă a făcut publicul să „plângă” la Oțelul Galați - FCSB.

În runda a doua din grupele Cupei României, FCSB a obținut doar o remiză la Galați, contra Oțelului, 0-0, și depinde de rezulta pentru calificarea în faza superioară a competiției. Trebuie să o învingă pe FC Botoșani, în ultimul meci, iar UTA Arad să nu câștige meciul contra liderului CS Mioveni.

Oțelul Galați - FCSB a avut parte de gaze lacrimogene din cauza

Până în minutul 88, meciul a fost stâns, ambele echipe având ocazii importante de a deschide scorul. Doar că brusc, în minutul 88, arbitrul Rareș Vidican a oprit meciul, după ce mai mulți jucători au reclamat că nu mai pot continua partida din cauza gazului lacrimogen care s-a răspândit pe întreg stadionul.

Substanța a fost atât de persistentă încât apoape întreaga tribună a fost evacuată, iar camerele de luat vederi au surprins imagini cu jucătorii și spectatorii care întâmpinau dificultăți în a respira. Iar potrivit gsp, un polițist i-ar fi spus unui suporter că toată scenă s-a creat din cauza unei erori: „I s-a agățat colegului spray-ul în gard. Ce vreți? Se mai întâmplă!”, ar fi spus polițistul, prezent la meci.

Criterii de departajare în grupele Cupei României

• Numărul mai mare de puncte obținute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte
  • Golaverajul mai bun în jocurile directe.
  • Numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe.
  • Golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile)