CSA Steaua și Dinamo au trecut de turul trei din Cupa României! Victorie la loviturile de departajare pentru echipa lui Oprița! „Câinii” s-au calificat fără probleme

Cupa Romaniei csa steaua Dinamo Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 18:45
Data actualizarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 18:46

Echipele din Liga 2 au intrat în turul al treilea din Cupa României, acolo unde au existat și câteva surprize. Marți s-au disputat primele șapte meciuri, iar miercuri alte 16.

CSA Steaua a jucat în deplasare cu Flacăra Moreni în turul al treilea al Cupei României. Echipa lui Oprița a trecut în avantaj în minutul 28, însă gazdele au marcat de două ori în ultimele zece minute de joc, prin Baltareț și Niculaescu. „Militarii” au trimis meciul în prelungiri prin Drăghici, însă nu au reușit să mai marcheze. Duelul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Vîrtej a ratat pentru Flacăra Moreni.

Dinamo, prima victorie categorică din acest sezon

„Câinii” au bifat cea mai categorică victorie din acest sezon pe terenul lui CS Tunari. Neluț Roșu a deschis scorul în minutul 15, iar Ahmed Bani și Alex Pop au mai marcat în repriza a doua, în minutul 62, respectiv 89.

Surprizele din Cupă au fost aduse de CSM Alexandria, care a eliminat-o pe Progresul Spartac, scor 2-1, dar și de CSM Reșița, grupare din Liga 3 care a eliminat-o pe Poli Timișoara, scor 2-0. Unirea Slobozia a trecut de Dunărea Călărași cu 5-1.