"4-1 si ne-am calificat!" Dinamovistii au facut planul pentru meciul cu Steaua! Cum vor sa produca surpriza:

Dinamo Steaua Vali Lazar Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 16 Aprilie 2014, 11:07
Data actualizarii: Miercuri 16 Aprilie 2014, 11:07

►Incepe saptamana mare in fotbal. Se poate intampla ORICE! Miercuri, 20.30: Astra - Petrolul, joi, 20.30: Dinamo - Steaua, in direct la ProTV

Dinamo a pierdut cu 5-2 in tur in fata Stelei, insa jucatorii lui Stoican sunt convinsi ca pot intoarce scorul. Chiar daca meciul se joaca pe National Arena, Dinamo e gazda de aceasta data si asteapta peste 30.000 de suporteri alaturi de ea.

"Trebuie sa credem pana la capat. E greu, dar in fotbal orice e posibil.

Ideal ar fi sa reusim sa inscriem de doua ori pana la pauza si sa nu primim gol. Stadionul se va transforma intr-un vulcan, daca va fi asa. Ar mai fi nevoie de doua goluri in repriza secunda, asta in caz ca vor inscrie si ei. 4-1 si ne-am calificat!

Asta e scenariul ideal pentru mine. Pana la urma, noi trebuie sa credem in sansa noastra si sa dam totul pe teren. Pentru noi, pentru club si, nu in ultimul rand, pentru suporteri", a declarat Vali Lazar in Libertatea.

"Nu am avut parte de reprosuri, ci de incurajari. Multa lume crede ca se poate intoarce soarta calificarii. Altfel, poate unii nici n-ar fi venit la meci. Conteaza foarte mult sa vedem ca lumea e optimista.

Faptul ca au castigat in tur cu 5-2 i-ar putea face sa intre mai relaxati pe teren. insa e vorba de Dinamo - Steaua, derby-ul Romaniei, asa ca asta nu e neaparat valabil. Ei tocmai au pierdut cu Vaslui (n.r. - 0-1) si ar putea sa-i afecteze aceasta infrangere. Repet, e greu de spus. Noi trebuie sa facem adversarul sa aiba puncte slabe si unde nu are", a mai spus dinamovistul.

Prietena lui Lazar este studenta la psihologie si il ajuta sa treaca peste momentele dificile. "Da, ea face ca totul sa-mi fie bine, insa nu suport sa fiu cicalit dupa ce am facut un meci slab. Eu sunt e x - trem de suparat dupa un joc in care nu am dat randament si ma cert singur. Chiar si cand Dinamo invinge, eu tot sunt suparat daca nu joc bine. Partea buna e ca stie cum sa ma ia in acele momente", a incheiat Lazar.