Start pentru CSKA 1948 Sofia! Ce a făcut adversara lui FCSB la debutul în noul sezon

CSKA 1948 Sofia Bulgaria FCSB Levski Sofia Conference League
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 22:58
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 22:57

CSKA 1948 Sofia, adversara lui FCSB din turul 2 preliminar al Conference League, a început cu dreptul noul sezon din Bulgaria.

CSKA 1948 Sofia a avut parte de un meci tare la debutul în noul sezon din Bulgaria. Formația pregătită de Atanas Ribarski a jucat în deplasare contra lui Levski Sofia, ocupanta locului 4 din sezonul trecut, și s-a impus cu 2-1.

CSKA 1948 Sofia a debutat cu o victorie în noul sezon din Bulgaria

Levski a deschis scorul în minutul 32, prin Ricardinho, însă CSKA 1948 a revenit rapid. Brazilianul Pedrinho a restabilit egalitatea opt minute mai târziu, din penalty, iar golul victoriei a fost reușit de un alt brazilian - fundașul Heliton - care a punctat în minutul 80 după un corner.

CSKA 1948 Sofia a făcut 10 transferuri în această vară, însă doar trei dintre titularii de astăzi au sosit în această vară. Este vorba despre fundașii laterali Erdenis Gurishta și Tom Rapnouil, dar și de atacantul Antonio Vutov.

• Echipa de start a lui CSKA 1948: Naumov - Gurishta, Petrov, Heliton, Rapnouil - Tsenov, Piscevic - Rusev, Umarbaev, Pedrinho - Vutov

Pentru CSKA 1948 Sofia urmează meciul de campionat cu Pirin Blagoevgrad, pe teren propriu, vineri, de la ora 18:45.

Pe 26 iulie, CSKA 1948 Sofia va juca tot acasă contra lui FCSB, în prima manșă din turul 2 preliminar al Conference League. Returul este programat în România, pe 3 august.

Ce a făcut CSKA 1948 Sofia, adversara FCSB în UECL, sezonul trecut

CSKA 1948 Sofia a terminat ediția 2022/23 a primului eșalon din Bulgaria pe locul trei cu 64 de puncte. În conescință, clubul a înregistrat 17 victorii, 13 rezultate de egalitate și cinci înfrângeri.

Echipa a fost la trei puncte diferență de locul patru, ocupat de Levski, și la 20 de puncte în spatele ocupantei poziției a doua, CSKA Sofia. Ludogorets a câștigat campionatul Bulgariei cu 85 de puncte.

Cel mai bine cotat fotbalist de la CSKA 1948 Sofia e Ivaylo Chochev. Bulgarul e evaluat de site-urile de specialitate la 2.8 milioane de euro. Lista continuă cu goalkepeerul Daniel Naumov, două milioane, în timp ce podiumul e completat de Georgi Rusev cu 1.2 milioane.