Posibile adversare pentru FCSB, Farul și Sepsi: cum s-au încheiat duelurile de azi din Conference League

FCSB farul sepsi Conference League
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 21:00
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 21:00

FCSB, Farul Constanța și Sepsi luptă pentru calificarea în play-off-ul Conference League, iar echipele românești își cunosc posibilele adversare.

Dacă va trece de danezii de la Nordsjaelland, FCSB se va duela cu învingătoarea din duelul Sabah Baku - Partizan Belgrad. În manșa tur, azerii s-au impus cu 2-0 pe teren propriu.

Posibile adversare pentru FCSB, Farul și Sepsi: cum s-au încheiat duelurile din Conference League de azi

Sabah Baku, vicecampioana din Azerbaidjan, s-a impus grație dublei fundașului bosniac Bojan Letic. Apărătorul stânga a marcat în minutul 70, respectiv 74, iar azerii au ratat un penalty în minutul 69 prin Isayev.

În cazul Farului, aflată pe ruta campioanelor, echipa lui Gică Hagi va înfrunta pierzătoarea din duelul Qarabag - HJK Helsinki dacă va trece de Flora Tallinn. În manșa tur, azerii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu.

Golurile lui Qarabag au fost marcate de Leandro Andrade (55) și Juninho (85), autorii paselor decisive fiind doi foști jucători din Liga 1 - Abdellah Zoubir, respectiv Hamidou Keyta. HJK Helsinki a punctat prin Anthony Olusanya (77).

În ceea ce o privește pe Sepsi, lucrurile par destul de clare. Dacă va elimina Aktobe, covăsnenii au șanse foarte mari să înfrunte în play-off formația norvegiană Bodo/Glimt, care a trecut clar de Pyunik în manșa tur, 3-0.

Pentru Bodo/Glimt au înscris Albert Gronbaek (6), Faris  Moumbagna (31) și Amahl Pellegrino (56).

Partidele retur din turul 3 preliminar Conference League se dispută joi, 17 august.

Meciurile din play-off-ul Conference League sunt programate pe 24 și 31 august.