Ovidiu Hațegan a comis-o la revenire! Arbitrajul centralului român din FC Lugano - Club Brugge, criticat

Ovidiu Hategan Club Brugge Conference League FC Lugano VAR Conference League
Data publicarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 09:47
Data actualizarii: Vineri 27 Octombrie 2023, 09:53

Arbitrul român a condus joi seara meciul Lugano - Brugge 1-3 din grupele Conference League.

Ovidiu Haţegan a revenit joi seara la centru la un meci din cupele europene, la un an şi jumătate de la precedentul.

Pe 17 martie 2022, Haţegan a oficiat la centru la partida dintre Olympique Lyon şi FC Porto (1-1), din optimile de finală ale Europa League, ulterior el fiind supus unei intervenţii chirurgicale la inimă.

Joi, în meciul FC Lugano - Club Brugge 1-3 din grupele Conference League, românul nu a avut o prestație prea reușită.

Cel puțin asta susțin gazdele de la Lugano, care nu s-au ferit să critice maniera de arbitraj a lui Hațegan chiar pe site-ul oficial al clubului.

Arbitrajul lui Ovidiu Hațegan nu a fost pe placul celor de la FC Lugano

”Deciziile arbitrului au continuat să defavorizeze echipa noastră”, au scris elvețienii.

”Al doilea episod important al primei reprize, după golul lui Bruges, a avut loc în minutul 43, când brazilianul Thiago, deja avertizat, a intrat dur din spate asupra lui Hajrizi, în fața arbitrului.

Însă Hațegan a evitat să scoată al doilea galben și să-i lase pe belgieni în zece”, s-a plâns Lugano.

Mai mult, în repriza a doua, Hațegan a acordat eronat inițial o lovitură de la 11 metri pentru Lugano: ”A fost penalty pentru arbitru, dar acesta a fost rechemat de italianul Guida la VAR și Hațegan a revenit asupra deciziei sale”.

Club Brugge este lider în Grupa D din Conference League

Grupa D

FC Lugano - FC Bruges 1-3

Au marcat: Shkelqim Vladi 74, respectiv Eder Balanta 15, Andreas Skov Olsen 50, Hans Vanaken 87.

Bodo/Glimt - Beşiktaş Istanbul 3-1

Au marcat: Albert Gronbaek 29, Faris Moumbagna 58, Ulrik Saltnes 88, respectiv Brede Moe (autogol) 90+1.