VIDEO Numai vești bune pentru FCSB! Ce se întâmplă cu Anderlecht, adversara de joi din Conference League

Anderlecht Amadou Diawara Conference League Fabio Silva FCSB Conference League
Data publicarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 09:54
Data actualizarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 09:58

Echipa din Bruxelles continuă să se afle în criză și pierde meciuri pe bandă rulantă.

Anderlecht, viitoarea adversară a lui FCSB din grupele Conference League (LIVE pe PRO ARENA și VOYO joi, de la ora 19:45), nu își revine și a pierdut din nou în ultima etapă din Jupiler Pro League, 2-3 aseară în deplasare cu Zulte Waregem, ultima clasată!

Trupa din Bruxelles a avut 2-1 până în minutul 80 (goluri Fabio Silva 41 - din penalty și Amadou Diawara 58, respectiv Jelle Vossen 5), însă gazdele au revenit pe final și au câștigat cu 3-2 grație reușitelor lui Abdoulaye Sissoko (80) și Zinho Gano (90+5).

Anderlecht a jucat însă din minutul 72 în zece jucători, Kristian Arnstad fiind eliminat.

Anderlecht, jale în campionat: la 18 puncte de liderul Genk

Echipa lui Felice Mazzu (locul 9 în campionat, la 18 puncte distanță de liderul Genk) a ajuns astfel la trei eșecuri consecutive în toate competițiile, iar duminică urmează derby-ul cu Standard Liege!

Veștile bune pentru FCSB despre forma lui Anderlecht vin după ce, marți, clubul belgian a anunţat că Benito Raman şi Marco Kana, accidentaţi, nu vor putea juca în următoarele meciuri, inclusiv în cel cu vicecampioana României din grupele Conference League.

FCSB = FC SF: șansele la calificarea în primăvara europeană

Deși ultimele două partide ale lui FCSB din grupele Conference League au fost dezastruoase, 0-5 și 0-5 cu Silkeborg, echipa lui Nicolae Dică încă are șanse matematice pentru o calificare în fazele superioare ale competiției!

În primul rând, vicecampioana României trebuie să câștige ultimele două meciuri din grupă, cu Anderlecht în deplasare și cu West Ham (deja calificată!) acasă.

Apoi, este obligatoriu ca Silkeborg să piardă cele două întâlniri pe care le mai are, cu West Ham în deplasare și cu Anderlecht acasă.

În acest scenariu ideal, FCSB și Anderlecht ar termina ambele grupa cu câte 7 puncte, dar Octavian Popescu și compania ar avea avantajul întâlnirilor directe.