Nu te supăra, Compagno! Atât se pricepe antrenorul din fotoliu. Caramavrov scrie despre schimbarea de amator făcută de Gigi Becali la meciul cu Nordsjaelland

Andrea Compagno FCSB Gigi Becali Conference League
Florin Caramavrov
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 09:28
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 09:33

Minutul 61 al partidei, e 0-0, FCSB se află în superioritate numerică de numai două minute. Intrarea lui Octavian Popescu la pauză adusese un pic de agitație în dreapta atacului.

De la Florinel Coman mai așteptam ceva-ceva de pe stânga. FCSB avea două extreme foarte bune pe teren, om în plus, ar fi trebuit să forțeze pe flancuri prin cei doi numiți mai sus. Aceștia puteau finaliza sau încerca centrări pentru vârful de atac, care avea, teoretic, mai multe spații.

Dar senzațional, dragi spectatori și telespectatori, antrenorul din fotoliu își intră în rol și îl scoate pe Compagno, bulversând toată linia de atac. Octavian Popescu e trimis de pe dreapta pe stânga, Florinel Coman e îngropat definitiv în acest joc ca atacant central, iar Valentin Gheorghe, înlocuitorul italianului, intră în dreapta, cu toate că și el se simte cel mai bine în stânga.

Și s-a dus dracu' teoretica șansă de victorie.

Becali a greșit și la Ovidiu, în meciul pentru titlu

În 11 contra 10, ai noștri au avut marea oportunitate a unei victorii în fața acestei echipe foarte bine organizate, cu fotbaliști care aleargă enorm, știu cu mingea, pasează excelent, joacă între linii, verticalizează și finalizează. Dar Becali a ratat schimbările, așa cum a făcut-o și în meciul decisiv pentru titlu, la Ovidiu.

Trupa antrenată de Charalambous și Pintilii s-a temut de această confruntare, s-a pregătit parcă doar pentru a bloca adversarul, net superior din punct de vedere tehnic. Alde Florinel Coman și Olaru n-au reușit să tragă niciun șut pe poartă timp de aproape 100 de minute!

FCSB a jucat ca o echipă mică, fără vigoare, fără calitate, fără curaj, deși avea in spate un stadion plin, care, în mod normal, îți poate da aripi.

Nu o văd bine pe FCSB în Danemarca după ce pe stadionul Steaua n-a fost în stare să-și creeze nicio mare ocazie un meci întreg, nici măcar în cele 30 de minute de superioritate. E greu să vedem o transformare radicală într-o săptămână. Singura șansă la calificare este ca danezii să prindă o zi foarte slabă, iar ai noștri să aibă norocul României din Elveția, din actualele preliminarii europene.