Norvegienii de la Viking, uluiți de ceea ce s-a întâmplat imediat după victoria cu FCSB: "A fost incredibil!"

FCSB Conference League Norvegia Viking Conference League
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 16:10
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 16:10

Viking este favorită la calificarea în grupele Conference League, după ce a învins FCSB pe Arena Națională, scor 2-1, în manșa tur.

Vicecampioana României a deschis scorul în minutul 3, prin Florinel Coman, însă Viking a întors scorul până la pauză grație golurilor marcate de Kabran (5) și Bjorshol (35).

Mii de bilete vândute la Viking - FCSB după victoria norvegienilor din tur

Victoria norvegienilor a adus un entuziasm uriaș în rândul fanilor lui Viking, care au luat cu asalt site-ul unde se comercializează bilete pentru manșa retur din Stavanger. Inclusiv oficialii clubului s-au arătat uimiți de cererea uriașă pentru tichete.

"Stăteam și ne uitam în aplicația unde se vând biletele. A fost incredibil, vânzările au explodat. Vom umple stadionul", a spus Kjartan Salvesen, directorul de marketing al lui Viking, pentru Aften Bladet.

Sursa citată scrie că "în minutele de după victoria cu FCSB, s-au vândut mii de bilete în timp record". Până astăzi, la ora prânzului, au fost cumpărate aproximativ 6.500 de tichete, iar la meciul de joi ar urma să fie prezenți între 14.000 și 15.000 de spectatori.

"Au trecut 15 ani de când Viking s-a calificat pentru ultima oară în grupele unei competiții europene. Acum, clubul este la un pas de a realiza din nou această performanță, ceea ce ar însemna că vor intra în conturile clubului cel puțin 30 de milioane de coroane norvegiene (n.r - 3 milioane de euro).

Fanii ar urma să aibă posibilitatea de a vedea șase meciuri împotriva unor adversare puternice din Europa", a mai scris publicația norvegiană.

VIDEO Rezumat FCSB - Viking 1-2