VIDEO EXCLUSIV Nicolae Dică, taxat pentru tactica aleasă la West Ham - FCSB: "E ca și cum te pui parte în parte cu Mike Tyson"

Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 19:57
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 19:56
FCSB a pierdut la Londra, contra lui West Ham, scor 1-3, în primul meci al vicecampioanei României din grupa B a Conference League.

FCSB a condus la pauză după golul lui Andrei Cordea, din minutul 34, însă totul s-a rupt în ultimele 25 de minute. West Ham a egalat din penalty prin Bowen (69'), iar londonezii au punctat ulterior de alte două ori: Emerson (74) și Antonio (90').

Nana Falemi, despre strategia lui FCSB din meciul cu West Ham: "Au vrut să se ia la trântă"

Mai mulți oameni din fotbal, inclusiv Gigi Becali, au criticat schimbările făcute de Nicole Dică imediat după ce West Ham a egalat, însă Nana Falemi, fostul fundaș al Stelei, a remarcat și altceva: inconsecvența antrenorului de la FCSB în ceea ce privește strategia de joc.

"Dacă nu știm care sunt cauzele și nu ești realist, atunci nu poți să te corectezi și să progresezi. Declarațiile lui Cordea și Dică ocolesc un pic realitatea. La 1-1, FCSB a ieșit la joc, dar la 0-0 nu au făcut asta. S-a văzut că au trasee foarte bune pe partea stângă și finalizări de pe dreapta. Așa au și marcat, cu acțiunea pe stângă la Florinel Coman, centrarea de pe stânga pe drepta, iar Cordea a finalizat.

Până la gol au mai avut o situație similară. S-a văzut că au lucrat la tranziție și să-i surprindă pe contraatac, însă, la 1-1, trebuia să practice același fotbal, dar ei au vrut să se ia la trântă. E ca și cum te pui parte în parte cu Mike Tyson. Nu le-a prins bine", a spus Nana Falemi, la emisiunea Special, de la Pro Arena.

În următorul meci din grupa B a Conference League, FCSB va primi vizita belgienilor de la Anderlecht, joi, 15 septembrie, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe PRO TV și VOYO.

Înainte de duelul cu Anderlecht, FCSB va juca contra lui FC Voluntari, în Liga 1, luni, de la ora 21:00.

VIDEO Rezumat West Ham - FCSB 3-1