VIDEO Ilie Dumitrescu și-a adus aminte de un meci de coșmar după ce a văzut golul lui Immobile din Lazio - CFR Cluj

Ilie Dumitrescu CFR Cluj Ciro Immobile Lazio Tomas Brolin Conference League
Data publicarii: Joi 16 Februarie 2023, 23:10
Data actualizarii: Joi 16 Februarie 2023, 23:08

Lazio o conduce pe CFR Cluj la pauză, în inferioritate numerică, scor 1-0, în manșa tur din 16-imile de finală ale Conference League.

Deși a rămas în superioritate numerică din minutul 15, după ce Patric a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Krasniqi, CFR Cluj s-a văzut condusă la pauză în duelul de pe Stadio Olimpico.

Ilie Dumitrescu: "Golul lui Immobile mi-a amintit de cel al lui Brolin, din România - Suedia"

În minutul 45+4, la ultima fază a primei reprize, Lazio a lovit prin Ciro Immobile. Felipe Anderson a ales un lob surprinzător în careu dintr-o lovitură liberă, iar golgheterul italienilor a marcat cu un șut excelent, din prima, fără șansă pentru Scuffet.

La pauza meciului, fostul internațional Ilie Dumitrescu și-a adus aminte de un gol asemănător într-un meci de tristă amintire pentru țara noastră: România - Suedia 2-2 (4-5 d.l.d.), în sferturile de finală ale CM 1994.

"Eu cred că era discursul diferit dacă nu venea golul ăsta. Mi-a adus aminte faza asta de Brolin cu noi, cu Suedia. Immobile pleacă prin spatele zidului, Felipe Anderon, pasă cu simț delicat, acolo trebuie să ai gleznă să dai pasa asta. Lazio a avut o posesie, dar fără să aibă ocazii importante de aa marca în afară de cea a lui Milinkovic-Savic.

Mie mi-a plăcut cum a abordat Petrescu meciul. A alternat pressingul în terenul adversarului. Asta cu posesia nu e o surpriză pentru mine deoarece nu excelează echipa lui Petrescu la posesie. Eu văd jucători cu personalitate la Lazio, știu să țină de minge, să joace cu fața, simplu", a spus Ilie Dumitrescu, la Digisport.