VIDEO Echipele calificate și programul semifinalelor în Conference League! Competiția este LIVE pe PRO ARENA și VOYO

semifinale Conference League AZ Alkmaar FC Basel Fiorentina West Ham Conference League
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:22
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 08:27

Fiorentina, West Ham, AZ Alkmaar şi FC Basel luptă pentru trofeu.

Fiorentina, West Ham, AZ Alkmaar şi FC Basel s-au calificat, joi seara, în semifinalele Europa Conference League la fotbal.

Fiorentina, după un remarcabil 4-1 în deplasare cu Lech Poznan, s-a trezit condusă acasă de polonezi cu 3-0 în minutul 70, dar a găsit resursele pentru a reduce din diferenţă (2-3) şi a obţine calificarea.

Fiorentina s-a calificat cu emoții după 4-1 în tur și dă de Basel în semifinale

Echipa viola va juca în penultimul act contra elveţienilor de la FC Basel, care au trecut de OGC Nice cu 2-1, după prelungiri, chiar pe Coasta de Azur. În tur, scorul a fost egal, 2-2.

Francezii au deschis scorul rapid (min. 9), prin Gaetan Laborde, dar Basel a egalat pe finalul timpului regulamentar, prin Jean-Kevin Augustin (86). Kasim Nuhu (98) a adus victoria oaspeţilor. Nice a trecut pe lângă egalare, Brahimi nimerind bara (108).

AZ Alkmaar - Anderlecht, ce meci!

AZ Alkmaar s-a calificat în prima sa semifinală europeană după 18 ani, trecând la penalty-uri de Anderlecht, formaţie care a fost în grupă cu FCSB.

Mauves au câştigat cu 2-0 în tur, iar AZ anulase acest avantaj încă din primul sfert de oră, graţie dublei lui Vangelis Pavlidis (5 - penalty, 13).

Nu s-a mai întâmplat nimic până la loviturile de departajare (4-1), unde eroul a fost portarul australian Mat Ryan, care a apărat două şuturi ale jucătorilor de la Anderlecht.

West Ham a făcut instrucție cu Gent

AZ va juca în penultimul act contra englezilor de la West Ham United, care au trecut de belgienii de la Gent cu 4-1, după 1-1 în tur.

''Ciocănarii'', care s-au aflat în grupă cu FCSB în acest sezon, s-au impus prin golurile marcate de Michail Antonio (37, 64), Lucas Paqueta (55 - penalty) şi Declan Rice (58), golul de onoare al oaspeţilor fiind semnat de Hugo Cuypers (26).

Finala celei de-a doua ediţii a competiţiei se va disputa pe 7 iunie, pe Eden Arena din Praga.

SFERTURI DE FINALĂ (rezultate)

(+) AZ Alkmaar - RSC Anderlecht Bruxelles 2-0, după prelungiri; 4-1, la loviturile de departajare

A marcat: Vangelis Pavlidis 5 - penalty, 13.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Jordy Clasie 1-0 (gol), Jan Vertonghen 1-0 (ratare - a apărat Mathew Ryan), Yukinari Sugawara 2-0 (gol), Marco Kana 2-1 (gol), Tijani Reijnder 3-1 (gol), Killian Sardella 3-1 (ratare - a apărat Mathew Ryan), Mexx Meerdink 4-1 (gol).

În tur: 0-2.

(+) Fiorentina - Lech Poznan 2-3

Au marcat: Riccardo Sottil 78, Gaetano Castrovilli 90+2, respectiv Afonso Sousa 9, Kristoffer Velde 65 - penalty, Artur Sobiech 69.

În tur: 4-1.

OGC Nice - (+) FC Basel 1-2, după prelungiri

Au marcat: Gaetan Laborde 9, respectiv Jean-Kevin Augustin 86, Kasim Nuhu 98.

În tur: 2-2.

(+) West Ham United - KAA Gent 4-1

Au marcat: Michail Antonio 37, 64, Lucas Paqueta 55 - penalty, Declan Rice 58, respectiv Hugo Cuypers 26.