”Doar noi știm cum e presiunea la CFR”. Jucătorii campioanei României, în extaz după calificare

CFR Cluj - Maribor Alexandru Paun CFR Cluj Conference League
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 23:40
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 23:40

CFR Cluj s-a calificat pentru a patra oară la rând în grupele Conference League, după ce a trecut de Maribor cu scorul general de 1-0.

Cvek a marcat golul calificării pentru CFR Cluj chiar în minutul 90 al partidei, când toată lumea se pregătea pentru prelungiri. Mijlocașul a reluat excelent o minge din foarfecă și l-a învins pe Bergsen.

După meci, Alexandru Păun a oferit o primă reacție după calificarea lui CFR Cluj în grupele Conference League.

„Mă bucur că am reușit să ne calificăm a patra oară consecutiv într-o grupă europeană, am făcut față acestei presiuni. Suntem fericiți! Suntem din nou într-o grupă europeană, totul este bine când joci în Europa, vrem să mergem cât mai departe. Vom vedea mâine grupele, sper să avem noroc.

Sunt importanți banii, ajută clubul, și pe noi. Așteptăm să primim primele care ni s-au promis, sper să fie bine. Am urmărit și partida Craiovei acum, la penalty-uri. Aș fi vrut să se califice și ei, din păcate suntem doar două echipe. Trebuie să facem cât mai multe puncte și să mergem cât mai departe posibil.

Nici nu am apucat să văd ce echipe s-au calificat, ne-am concentrat doar la meciul din această seară. Doar noi știm cum e presiunea la CFR, mă bucur că am reușit să trecem de acest adversar dificil și să fim acolo unde ne este locul, în grupe”, a spus Alexandru Păun.

Dan Petrescu: "Mă bucur pentru FCSB și îmi pare rău pentru Craiova"

Dan Petrescu a felicitat-o și pe FCSB pentru calificare, însă s-a arătat dezamăgit de eșecul Universității Craiova de la loviturile de departajare.

"Eu cred că victoria e meritată. Nu țin minte nicio ocazie a lor. Jefte a avut două mari, Yeboah a dat bară. Victorie meritată. Normal că eram cu gândul la prelungiri. Cât puteam să mai avem ghinioane? Am văzut că și Craiova acum... antrenorul nu e bun acum că au ratat penalty-uri. Așa am fost și eu cu Pyunik.

N-avem nicio înfrângere în Europa. Avem trei victorii, cinci egaluri. Îi felicit pe băieți, bravo lor! Patru ani la rând au mers pe grupe. Nu cred că mai urmează vreo echipă care să reușească așa. Mă bucur pentru FCSB, îmi pare rău pentru Craiova. Era bine pentru fotbalul românesc să avem trei echipe pentru că ar fi crescut cota fotbalului românesc și a jucătorilor. Poate două echipe sunt prea puține, cred că merita și Craiova.

Vreau să felicit jucătorii mei, au făcut un meci excelent, s-au dăruit. Noi am jucat doar cu campioane, chiar dacă din Belarus și din Slovenia. Acum ne obligă să facem ceva puncte în grupe și să fim atenți la meciul următor, duminică, pentru că vine o echipă foarte bună aici", a mai spus Petrescu.