VIDEO Conference League, turul 1 preliminar: thriller cu 28 de penalty-uri după gol în '90+13 + performanțe pentru echipe din Feroe și Andorra

preliminarii conference league Alex Misaras Gzira United Raul Feher Zimbru Chisinau Conference League
Data publicarii: Vineri 21 Iulie 2023, 08:19
Data actualizarii: Vineri 21 Iulie 2023, 08:26

Mai mulți fotbaliști români au evoluat în meciurile de joi seara din Conference League.

Echipa malteză Gzira United a reuşit o calificare dramatică în turul al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia nord-irlandeză Glentoran, cu 14-13 la loviturile de departajare, joi seara, la Belfast, în manşa secundă a primului tur preliminar.

Thriller la loviturile de departajare: Gzira United - Glentoran 14-13

După 2-2 în Malta, gazdele au ratat un penalty în min. 18, prin Bobby Burns. Gzira a deschis scorul în min. 67, prin brazilianul Lucas Macula, dar Glentoran a evitat eliminarea egalând in extremis prin Bobby Burns (90+13), care a trimis meciul în prelungiri.

Niciunea dintre echipe nu a reuşit să facă diferenţa, iar la loviturile de departajare situaţia a atins noi culmi ale dramatismului, după ce primele 27 de penalty-uri au fost transformate.

Leon Boyd (17 ani) a ratat a 14-a lovitură a gazdelor şi meciul s-a încheiat cu calificarea echipei malteze.

Cum s-au descurcat românii care au jucat în Conference League

FC Shkupi (Macedonia de Nord) a remizat cu Hegelmann (Lituania), 0-0, după ce câştigase cu 5-0 în prima manşă, în deplasare. Mijlocaşul român Patrick Popescu a evoluat din minutul 67 la baltici.

Birkirkara (Malta), echipă la care atacantul român Andrei Ciolacu a jucat 86 de minute, a pierdut dramatic calificarea, fiind învinsă de NK Maribor (Slovenia) cu 2-1 pe teren propriu, după 1-1 în prima manşă. Slovenii au marcat golurile pe finalul partidei, prin Arnel Jakupovic (80) şi Xhuliano Skuka (88).

Zimbru Chişinău, cu fundaşul român Alex Misăraş integralist, s-a calificat în turul secund preliminar după 1-0 cu La Fiorita (San Marino). În primul joc, scorul a fost egal, 1-1.

Inter Club d'Escaldes (Andorra) merge şi ea mai departe după 1-1 în deplasare cu Vikingur (Feroe). Echipa andorrană a câştigat cu 2-1 în prima manşă, unul dintre goluri fiind marcat de fundaşul român Raul Feher. Acesta a fost integralist în meciul din Feroe, primind un cartonaş galben în min. 19.

Rezultatele din turul 1 preliminar al Conference League

Marţi

(+) Balzan FC (Malta) - NK Domzale (Slovenia) 1-3, după prelungiri (4-1 în prima manşă)

Joi

Birkirkara (Malta) - (+) NK Maribor (Slovenia) 1-2 (1-1 în prima manşă)

Europa FC (Gibraltar) - (+) Dukagjini (Kosovo) 2-3 (1-2 în prima manşă)

(+) FC Santa Coloma (Andorra) - Penybont (Ţara Galilor) 2-0, după prelungiri (1-1 în prima manşă)

Narva Trans (Estonia) - (+) Piunik Erevan (Andorra) 0-3 (0-2 în prima manşă)

Paide Linnameeskond (Estonia) - (+) B36 Torshavn (Feroe) 0-2, după prelungiri (0-0 în prima manşă)

(+) RFS Riga (Letonia) - FK Makedonija Gjorce Petrov (Macedonia de Nord) 4-1 (1-0 în prima manşă)

FC Milsami Orhei (R. Moldova) - (+) FK Panevezys (Lituania) 0-1 (2-2 în prima manşă)

Honka (Finlanda) - (+) Tobol Kostanai (Kazahstan) 0-0 (1-2 în prima manşă)

St. Patrick's Athletic (Irlanda) - (+) F91 Dudelange (Luxemburg) 2-3 (1-2 în prima manşă)

KF Egnatia (Albania) - (+) Ararat Armenia (Armenia) 4-4, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare (1-1 în prima manşă)

Vikingur (Feroe) - (+) Inter Club d'Escaldes (Andorra) 1-1 (1-2 în prima manşă)

FCI Levadia (Estonia) - (+) MSK Zilina (Slovacia) 1-2 (1-2 în prima manşă)

(+) Dundalk (Irlanda) - Bruno's Magpies (Gibraltar) 3-1 (0-0 în prima manşă)

(+) Crusaders (Irlanda de Nord) - FC Haka J (Finlanda) 1-0 (2-2 în prima manşă)

FK Arsenal Tivat (Muntenegru) - (+) FC Alaşkert (Armenia) 1-6 (1-1 în prima manşă)

Glentoran (Irlanda de Nord) - (+) Gzira United (Malta) 1-1, după prelungiri; 13-14, la loviturile de departajare (2-2 în prima manşă)

(+) Shkupi (Macedonia de Nord) - Hegelmann (Lituania) 0-0 (5-0 în prima manşă)

Vikingur Reykjavik (Islanda) - (+) Riga FC (Letonia) 1-0 (0-2 în prima manşă)

FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - (+) Torpedo Kutaisi (Georgia) 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare (2-2 în prima manşă)

(+) Dila Gori (Georgia) - DAC 1904 Dunajska Streda (Slovacia) 2-0 (1-2 în prima manşă)

Gjilani (Kosovo) - (+) FC Progres Niederkorn (Luxemburg) 0-2 (2-2 în prima manşă)

(+) Neman Grodno (Belarus) - FC Vaduz (Liechtenstein) 1-1 (2-1 în prima manşă)

(+) Derry City (Irlanda) - HB Torshavn (Feroe) 1-0 (0-0 în prima manşă)

Connah's Quay (Ţara Galilor) - (+) KA Akureyri (Islanda) 0-2 (0-2 în prima manşă)

(+) Haverfordwest (Ţara Galilor) - KF Shkendija (Macedonia de Nord) 1-0, după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare (0-1 în prima manşă)

Dinamo Batumi (Georgia) - (+) KF Tirana (Albania) 1-2 (1-1 în prima manşă)

Cosmos (San Marino) - (+) Sutjeska Niksic (Muntenegru) 1-1 (0-1 în prima manşă)

Dinamo Minsk (Belarus) - (+) Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) 1-2 (2-2 în prima manşă)

(+) Zimbru Chişinău (R. Moldova) - La Fiorita (San Marino) 1-0 (1-1 în prima manşă)

Vllaznia Shkoder (Albania) - (+) Linfield (Irlanda de Nord) 1-0 (1-3 în prima manşă)

* Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al doilea preliminar al competiţiei.