Cine este adversara lui CFR Cluj din turul 3 preliminar al Conference League

CFR Cluj Conference League inter escaldes Shakhter Soligorsk Conference League
Data publicarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 20:07
Data actualizarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 20:08

CFR Cluj s-a calificat în turul 3 preliminar din Conference League, după ce a eliminat Inter Escaldes, campioana Andorrei, scor 4-1, la general.

După 3-0 în tur, CFR Cluj a suferit în Andorra, unde a remizat, 1-1. Gazdele au fost mult mai periculoase, au ratat câteva ocazii mari și au deschis scorul în minutul 21, după o gafă a lui Bălgrădean. Egalul a fost adus de veteranul Ciprian Deac, care a transformat un penalty, în minutul 51.

Cu cine va juca CFR Cluj în turul 3 preliminar din Conference League

După jocul neconvingător din Andorra, pentru CFR Cluj va urma un duel în turul 3 preliminar din Conference League cu formația Shakhter Soligorsk, campioana din Belarus.

• Duelurile lui CFR Cluj cu Soligorsk sunt programate pentru 4 august (deplasare) și 11 august (acasă)

Shakhter Soligorsk a fost eliminată în primul tur preliminar din Champions League de Maribor, scor 0-2, la general. Campioana din Belarus a avut noroc și a fost una dintre cele două echipe care au fost trimise direct în turul 3 preliminar din Conference League, prin tragere la sorți, conform regulamentului UEFA.

Dacă în sezonul trecut a câștigat fără emoții campionatul, cu un avans de 10 puncte față de BATE Borisov, Shakhter Soligorsk ocupă în noua stagiune locul 4 din Belarus, după 15 etape, la două lungimi de lider, însă cu un meci mai puțin.

Shakhter Soligorsk are un lot cotat de Transfermarkt la 12,8 milioane de euro, cu 13 jucători care evoluează la echipe naționale. Cel mai valoros este atacantul Dembo Darboe, din Gambia. Campioana din Belarus este antrenată din aprilie 2022 de rusul Sergey Tashuev (63 de ani).

10 fotbaliști străini au cei de la Shakhter Soligorsk în lotul de 27 - doi albanezi, doi sârbi, un croat, un bosniac, un muntegrean, un brazilian, un gambian și un togolez.