CFR Cluj o trimite pe Ballkani direct în istorie! Presa din Priștina: "Am fost foarte ghinioniști"

CFR Cluj Conference League FC Ballkani kosovo Conference League
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 22:52
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 22:51
CFR Cluj a înregistrat doar o remiză în meciul cu FC Ballkani, disputat la Priștina, în prima rundă din grupa G a Conference League, scor 1-1.

Deși toate calculele păreau să fie în favoarea lui CFR Cluj, precum experiența, valoarea lotului sau a celor doi tehnicieni, campioana României a avut puține ocazii de a marca și a încheiat prima repriză cu o posesie de doar 30%.

CFR Cluj o trimite pe Ballkani în istoria fotbalului din Kosovo

În partea secundă, Ballkani a reușit să deschidă scorul în minutul 65, prin căpitanul Armend Thaci, care a finalizat un atac rapid al echipei sale, la care defensiva lui Dan Petrescu nu a avut replică.

Până la urmă, CFR Cluj a plecat cu un punct din Kosovo grație unui gol marcat în minutul 90+1. Portarul Scuffet a degajat lung, mingea a depășit întreaga apărare a gazdelor, iar Yuri a trimis cu capul în poartă.

Meciul a fost unul istoric pentru FC Ballkani. Echipa lui Ilir Daja a devenit prima din istoria statului Kosovo care joacă un meci în grupele unei competiții europene și care obține un punct. Implicit, Armend Thaci este primul marcator al unei echipe din Kosovo într-o astfel de fază a competiției.

Reacția presei din Kosovo, după FC Ballkani - CFR Cluj 1-1

Presa de la Priștina a catalogat drept istoric rezultatul obținut de FC Ballkani, dar consideră că este, în același timp, unul nedrept pentru kosovari, având în vedere cum s-a desfășurat partida.

"Ballkani continuă să scrie istorie în fotbalul din Kosovo. În această seară, echipa a remizat contra lui CFR Cluj, care este campioana României, scor 1-1.

Campioana din Kosovo a făcut un meci istoric în Conference Leaague, dar pe final a fost foarte ghinionistă. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0, Ballkani reușind să neutralizeze formația din Românua. Am avut o posesie mai bună, dar fără ocazii. În a doua repriză, în special în primele minute, Ballkani a fost mult mai bună și a reușit să înscrie. Armend Thaci a primit o pasă bună de la Rrahmani și a înscris primul gol al meciului, care poate fi considerat și golul carierei sale.

Ballkani a controlat meciul foarte bine până în minutul 90, însă o neglijență în tabăra campioanei din Kosovo i-a permis lui Yuri să înscrie în primul minut suplimentar. În ciuda acestui fapt, Ballkani a avut o prestație extraordinară la debut pe care o putem cataloga, fără îndoială, drept una istorică", a scris Gazeta Express.

"Ghinionista Ballkani suferă pe final și înregistrează un egal contra Clujului. Ballkani a fost echipa mai bună, a controlat jocul și a avut o posesie mai bună.

Primul gol al meciului a fost marcat de căpitanul Armend Thaqi, care a punctat cu un șut din careu, în minutul 65. Foarte aproape de final, în minutul 90+1, Yuri Matias a reușit golul egalizator în urma unei neatenții din careul lui Ballkani", a fost și reacția celor de la Gazeta Blic.