Cârțu l-a făcut praf pe Paul Papp. "Te apuci să faci ca Rambo pe culoar!?"

Paul Papp Sorin Cartu Universitatea Craiova Conference League
Data publicarii: Joi 18 August 2022, 23:24
Data actualizarii: Joi 18 August 2022, 23:41

Stoperul oltenilor a fost eliminat la pauza meciului din Conference League, Universitatea Craiova - Hapoel Beer Sheva, scor 1-1, joi seara, la Severin.

Președintele Universității, Sorin Cârțu, s-a arătat revoltat de gestul lui Paul Papp, care pe tunel, în drumul spre vestiar, la pauză, a avut un conflict cu un adversar.

Papp a fost eliminat, iar antrenorul Mirel Rădoi a făcut imediat o mutare: Ivan Martic în locul vârfului Elvir Koljic.

"E posibil să lovești un adversar? Băi, ai 33 de ani!"

"Stau în primă repriză să văd și cu neșansă nu avem minim 2 goluri la pauză. După incalificabilul gest al lu Papp stau să tremur, că așa vrea Papp, să stau cu inima în gât! Am dominat adversarul și te apuci să faci ca Rambo pe culoar!? Băi, ai 33 de ani, băi, băiatule! Ești cu familia acasă, e posibil să lovești un adversar?

Da, a lovit un adversar, că l-a împins, că nu știu ce. I-a dat ăluia ca lumea. El e bătăuș, sunt orgolii din stea personale, individuale. Câte puncte s-au pierdut anul trecut pe greșelile lui Papp... am pretenții de la tine, să fii cel care coordonează defensiva.

D-aia ai jucat în străinătate. Tu ce faci, mă? E posibil așa ceva? De 9 ani așteptăm așa ceva, să avem posibilitatea să jucăm, să avem o imagine internațională și tu ce faci? Cum e posibil? Am făcut atâtea apeluri la ei prin intermediul lui Mirel", a tunat Sorin Cârțu, la televiziunea Digi Sport.

Hapoel a deschis scorul prin golul marcat de Hatuel, în minutul 70, în timp ce pentru Universitatea Craiova a punctat Ivan, din penalti, în minutul 74.

Paul Papp a fost eliminat la pauză, iar de la Hapoel a fost eliminat El Hamed, în minutul 73.

"M-am dus în vestiar și a zis că n-a făcut nimic!"

Cârțu nu l-a menajat pe experimentatul fundaș central cu 18 selecții și trei goluri în naționala României.

"Să-ți facem ție salariul... Eu nu cred că la Sivasspor ai luat salariu atât de corect și la timp așa cum iei la Craiova. Noi ne chinuim de 9 ani și tu ce faci? Îți bați joc? Ești un fotbalist profesionist și răspundem ca atare la tot ce faci tu și colegii. Dacă 15 cade duminica, își primesc banii vineri sau joi, să nu aștepte la salariu. Ce explicații să aibă? M-am dus în vestiar și a zis că n-a făcut nimic, că l-a împins. Dar de ce trebuie tu să împingi? De ce să nu provoci tu? Ce sunt orgoliile astea? Băiețisme de echipă mică", a mai transmis Sorin Cârțu.

Returul dintre Hapoel Beer Sheva și Universitatea Craiova este programat joi, 25 august, în Israel.

Învingătoarea se va califica în grupele Conference League, iar pierzătoarea va fi eliminată din competițiile europene.