Bodo/Glimt, liderul surpriză din grupa C din Conference League. Norvegienii sunt peste Roma lui Mourinho

Bodo Glimt Conference League Conference League
Data publicarii: Vineri 26 Noiembrie 2021, 00:13
Data actualizarii: Vineri 26 Noiembrie 2021, 00:25

Bodo/Glimt este revelației grupelor Conference League, asigurându-și calificarea în primăvara europeană.

Neînvină în cele cinci meciuri pe care le-a disputat până acum în grupa C a Conference League, Bodo/Glimt este lider, cu 11 puncte. AS Roma, echipă cu care a reușit o victorie și un rezultat de egalitate, este pe poziția secundă, cu 10 puncte.

Norvegienii antrenați de Knutsen Kjetil și Kolstad Jonas s-au impus cu 2-0 în fața celor de la CSKA Sofia în cel de-al cincilea meci din grupe, iar în ultima etapă vor juca cu Zorya, formației pe care au învins-o cu 3-1, pe teren propriu.

Au învins AS Roma cu 6-1

Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 8, prin reușita lui Bothiem, iar în minutul 20, norvegienii și-au mărit avantajul prin Berg. Roma părea să dea semne de viață, iar în minutul 28, Carles Perez a reușit să înscrie din pasa lui Diawra, stabilind și rezultatul la pauză.

Repriza a doua a fost un adevărat coșmar pentru echipa lui Jose Mourinho. Bodo Glimt a înscris nu mai puțin de patru goluri în poarta lui Patricio, iar trei dintre ele au fost înscrise în decurs de doar nouă minute.