VIDEO Atenție, Farul! Hagi dă peste atacantul care a reușit în weekend un hat-trick în 6 minute

Farul Constanta Bojan Radulovic HJK Helsinki Conference League
Data publicarii: Marti 22 August 2023, 10:45
Data actualizarii: Marti 22 August 2023, 10:43

Farul Constanța va înfrunta formația finlandeză HJK Helsinki în play-off-ul Conference League. Meciul tur este programat la Ovidiu, joi, de la ora 20:00.

În weekend, Farul a pierdut meciul cu Rapid, din Giulești, scor 1-3. De partea cealaltă, HJK Helsinki a obținut o victorie cu 3-1 contra lui Inter Turku, în urma căreia a rămas în coasta liderului din campionatul Finlandei, KuPS.

Bojan Radulovic, hat-trick pentru HJK în 6 minute

Campioana en-titre a fot condusă la pauză cu 1-0, însă HJK a întors rezultatul în repriza secundă grație atacantului sârb Bojan Radulovic, introdus în minutul 57, care a reușit un hat-trick în doar șase minute.

Radulovic a punctat pentru 1-1 în minutul 62, cu o execuție din careul mic. Două minute mai târziu, tot sârbul a transformat un penalty, iar în minutul 68 a pătruns în careu după un un-doi și a marcat cu un șut plasat.

În ciuda performanței impresionante, nu este cel mai rapid hat-trick din istoria campionatului Finlandei. Recordul este deținut de Joel Pohjanpalo, un alt fost jucător al lui HJK Helsinki, care marca trei goluri în mai puțin de trei minute la un meci cu IFK Mariehamn, din 2012, potrivit HS.

Bojan Radulovic, atacant de careu născut în Spania, și-a făcut junioratul la Lleida, Brighton & Hove Albion și Espanyol. În 2020 s-a transferat la AIK Stockholm, iar în vara anului trecut a fost cumpărat definitiv de HJK Helsinki, pentru 150.000 de euro.

Radulovic este lider în clasamentul golgheterilor din Finlanda, cu 14 goluri reușite în acest sezon. De la sosirea la HJK, sârbul a înscris în total de 27 de ori, în 64 de apariții.

• 450.000 de euro este cota de piață a lui Bojan Radulovic, potrivit Transfermarkt

HJK Helsinki, adversara Farului din play-off-ul Conference League

În play-off, Farul Constanța va înfrunta formația finlandeză HJK Helsinki, care a pierdut în turul 3 preliminar din Europa League împotriva formației azere Qarabag, scor 2-4, la general.

HJK Helsinki a pierdut ambele manșe cu 1-2, mai întâi în deplasare, iar ulterior acasă. În partida disputată retur, campioana Finlandei a deschis scorul în minutul 10, prin Hostikka, însă șase minute mai târziu a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Kouassivi-Benissan pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu un om în plus, Qarabag a reușit să întoarcă rezultatul. Bayramov a transformat un penalty în minutul 45+3, iar Benzia a adus victoria grație reușitei lui Benzia, din minutul 56. Astfel, azerii s-au calificat în play-off-ul Europa League, în timp ce finlandezii au coborât în Conference League, unde vor da de Farul.

Cine este HJK Helsinki

HJK este cea mai cunoscută echipă din Finlanda, cu 32 de titluri naționale în palmares. Echipa este antrenată în prezent de antrenorul Toni Koskela (40 de ani), iar întreg lotul este evaluat de Transfermarkt la doar 8,05 milioane de euro, de două ori mai puțin decât Farul.

Cel mai valoros jucător de la HJK este mijlocașul suedez Filip Rogic (700.000 de euro), transferat gratis în această vară, după o experiență la Buriram United, în Thailanda.

La fel ca Farul, HJK a început competițiile europene din turul 1 preliminar Champions League, unde a trecut de nord-irlandezii de la Larne, scor 3-2, la general. A urmat eliminarea din turul 2 împotriva lui Molde (1-2, la general) și eșecul din turul 3 Europa League împotriva lui Qarabag (2-4, la general).

În campionatul Finlandei, HJK ocupă în prezent locul 2, după 20 etape, cu 40 de puncte, la doar o lungime în spatele liderului KuPS.

Partidele dintre Farul Constanța și HJK Helsinki, contând pentru play-off-ul Conference League, se vor disputa pe 24 august, la Ovidiu, și 31 august, în Finlanda. Învingătoarea se califică în grupe, în timp ce pierzătoarea va părăsi competițiile europene.