Farul și-a aflat adversara din play-off-ul Conference League! Când se joacă meciurile

farul Conference League HJK Helsinki Conference League
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 20:58
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 20:58

Farul Constanța va juca în play-off-ul Conference League, după ce în turul 3 a trecut de estonii de la Flora Tallinn, scor 5-0, la general.

În play-off, Farul Constanța va înfrunta formația finlandeză HJK Helsinki, care a pierdut în turul 3 preliminar din Europa League împotriva formației azere Qarabag, scor 2-4, la general.

HJK Helsinki, adversara Farului din play-off-ul Conference League

HJK Helsinki a pierdut ambele manșe cu 1-2, mai întâi în deplasare, iar ulterior acasă. În partida disputată azi, campioana Finlandei a deschis scorul în minutul 10, prin Hostikka, însă șase minute mai târziu a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Kouassivi-Benissan pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu un om în plus, Qarabag a reușit să întoarcă rezultatul. Bayramov a transformat un penalty în minutul 45+3, iar Benzia a adus victoria grație reușitei lui Benzia, din minutul 56. Astfel, azerii s-au calificat în play-off-ul Europa League, în timp ce finlandezii au coborât în Conference League, unde vor da de Farul.

Cine este HJK Helsinki

HJK este cea mai cunoscută echipă din Finlanda, cu 32 de titluri naționale în palmares. Echipa este antrenată în prezent de antrenorul Toni Koskela (40 de ani), iar întreg lotul este evaluat de Transfermarkt la doar 8,05 milioane de euro, de două ori mai puțin decât Farul.

Cel mai valoros jucător de la HJK este mijlocașul suedez Filip Rogic (700.000 de euro), transferat gratis în această vară, după o experiență la Buriram United, în Thailanda.

La fel ca Farul, HJK a început competițiile europene din turul 1 preliminar Champions League, unde a trecut de nord-irlandezii de la Larne, scor 3-2, la general. A urmat eliminarea din turul 2 împotriva lui Molde (1-2, la general) și eșecul din turul 3 Europa League împotriva lui Qarabag (2-4, la general).

În campionatul Finlandei, HJK ocupă în prezent locul 2, după 19 etape, cu 37 de puncte, la doar o lungime în spatele liderului KuPS.

Partidele dintre Farul Constanța și HJK Helsinki, contând pentru play-off-ul Conference League, se vor disputa pe 24 august, la Ovidiu, și 31 august, în Finlanda. Învingătoarea se califică în grupe, în timp ce pierzătoarea va părăsi competițiile europene.