Adrian Mutu, reacție aparte după după dubla înfrângere cu Beșiktaș: "Au fost patru părți, noi am câștigat una"

Adrian Mutu Conference League Neftchi Baku Conference League
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 08:12
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 08:23

Neftchi Baku a ratat calificarea în play-off-ul din Conference League.

După înfrângerea de pe teren propriu, scor 1-3, formația antrenată de Adrian Mutu nu a reușit un rezultat pozitiv nici în deplasare cu Beșiktaș, cedând cu 2-1.

Neftchi a condus cu 1-0 la pauza meciului din Turcia, după reuşita lui Makhmudov, din minutul 36. Turcii au egalat în minutul 57 după reușita lui Aboubakar, iar Muleka a marcat golul victoriei, în minutul 71.

Concluziile lui Adrian Mutu după duelul cu Beșiktaș

Tehnicianul român a oferit un scurt interviu pentru publicația SportInfo, în care a vorbit despre dubla manșă cu Beșiktaș, explicând care au fost motivele pentru care Neftchi Baku a fost eliminată, dar și care au fost aspectele pozitive.

"Exceptând scorul, echipa a luptat foarte bine. Am ieșit din Conference League, dar am luptat pentru culorile noastre. Am arătat că am intrat pe teren să câștigăm.

Vrem să creăm o echipă de caractere. Chiar dacă șansele noastre erau mici, trebuia să luptăm. Dacă respecți clubul și culorile pe care le reprezinți, trebuie să lupți. Dacă ne uităm la cele două partide, sunt patru părți. Noi am câștigat una.

Dacă e să spunem adevărul, am luptat până la final cu armele pe care le-am avut. Am încercat să ne folosim energia în mod eficient. Beșiktaș a avut 12 jucători pe banca de rezerve, noi am avut 5. Chiar dacă am fost puțini, am arătat că nu am venit ca niște turiști.

Sunt realist. Știu că echipa este obosită, dar a arătat caracter. A fost o cădere fizică după minutul 60, este normal. Au fost foarte multe călătorii. Ne vom antrena foarte bine, iar toată atenția va fi asupra campionatului", a declarat Adrian Mutu.