Adi Mutu, la un pas de eliminarea din Conference League! Yuri și Tamas au fost titulari la Neftchi Baku

Adrian Mutu Besiktas Neftchi Baku Conference League
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 21:55
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 21:54

Neftchi Baku, echipa antrenată de Adrian Mutu, este aproape de eliminarea din Conference League.

Joi seară, în prima manșă din turul 3 preliminar Conference League, Neftchi Baku a pierdut pe teren propriu contra lui Beșiktaș, scor 1-3.

Adi Mutu, la un pas de eliminarea din Conference League

Beșiktaș, ocuapanta locului 3 în precedentul sezon din Turcia, conducea cu 2-0 încă din minutul 23, după golurile marcate de Vincent Aboubakar, la un sfert de oră după primul fluier, și Jackson Muleka. Oaspeții au dus scorul la 3-0 în minutul 62, grație reușitei lui Salih Ucan.

Neftchi Baku a marcat golul de onoare în minutul 79, prin francezul Keelan Lebon. S-a terminat 3-1 pentru Beșiktaș, iar formația pregătită de Adrian Mutu are șanse minime petru continuarea în competițiile europene.

La formația azeră au fost titulari Yuri Matias și Mark Tamas, fundașii centrali aduși de Adrian Mutu din Liga 1 în această vară.

Numit antrenor principal la Neftchi Baku în această vară, Adrian Mutu a calificat echipa în turul 3 preliminar Conference Leagu după dubla cu Zeljeznicar (4-2, la general) și a pierdut în prima etapă a campionatului pe terenul lui Kapaz, scor 0-1.

Returul dintre Beșiktaș și Neftchi Baku va avea loc în Turcia, joi, 17 august, de la ora 20:00.

Învingătoarea din acest duel va obține calificarea în play-off-ul Conference League, unde va înfrunta câștigătoarea din partida Aris Salonic - Dinamo Kiev.