„I-am spui lui Giroud 'doar oprește-te!'” Dezvăluirea unui marocan după semifinala pierdută cu Franța

Olivier Giroud Franta - Maroc nationala frantei qatar 2022 Sofyan Amrabat CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Joi 15 Decembrie 2022, 18:33
Data actualizarii: Joi 15 Decembrie 2022, 18:32

Maroc a pierdut în fața „Cocoșului galic” semifinala Campionatului Mondial organizat în Qatar, scor 0-2.

După meci, închizătorul marocanilor, Sofyan Amrabat, care evoluează pentru Fiorentina din iarna anului 2020, a vorbit despre francezul Olivier Giroud, evidențiind ce i-a spus selecționerul Didier Deschamps atacantului.

În acest sens, Giroud a fost însărcinat să nu-l piardă din ochi pe Amrabat, care s-a dovedit de multe ori periculos în fața adversarilor Marocului de la Mondial, fapt pentru care Walid Regragui nu l-a scos niciodată de pe teren.

„I-am spui lui Giroud, doar oprește-te!” Dezvăluirea unui marocan după semifinala pierdută cu Franța

„Atacantul lor, Olivier Giroud, m-a urmărit oriunde pe teren. I-am spus, doar oprește-te! Mi-a răspuns că a fost instructat să mă urmărească tot meciul.

Ne-am simțit aiurea, pentru că nu am putut face mai mult. Franța ne-a lăsat să avem inițiativă la început, cred că e chiar un compliment. Din păcate, a fost greu după ce am încasat un gol stupid așa repede și a trebuit să facem față la asta, cu toată viteza pe care o aveau acolo sus”, a spus Amrabat pentru NOS, potrivit GOAL.

Franța - Maroc 2-0

Francezii au început în forță meciul de pe Stadionul „Al-Bayt”. Theo Hernandez s-a impus pe tabelă încă din minutul cinci, iar Olivier Giroud a avut o ocazie monumentală în minutul 17, dar bara a fost salvatoare pentru marocani.

Ulterior, naționala lui Walid Regragui a reintrat în meci și a făcut „Cocoșul galic” să tremure din ce în ce mai mult, mai ales în partea a doua a meciului, când pentru o bună perioadă de timp s-a jucat doar la poarta lui Hugo Lloris.

Didier Deschamps a fost inspirat și l-a trimis în teren pe Kolo Muani, în locul lui Dembele, care la prima atingere de balon a împins mingea în poartă și a majorat diferența, în minutul 79.

După această victorie de pe „Al-Bayt”, unde a fost prezent până și președintele Franței, Emmanuel Macron, elevii lui Deschamps se vor confrunta cu Argentina în finala Campionatului Mondial.