Sepp Blatter recunoaște: alegerea Qatarului ca gazdă a Campionatului Mondial a fost o greşeală! Cine trebuia să primească turneul final

Sepp Blatter Campionatul Mondial din Qatar drepturile omului FIFA SUA CM 2022
Data publicarii: Marti 08 Noiembrie 2022, 11:22
Data actualizarii: Marti 08 Noiembrie 2022, 11:29

Fostul președinte FIFA și-a exprimat regretul pentru decizia sa, luată în vremea în care se afla în fruntea fotbalului mondial.

Fostul preşedinte FIFA Sepp Blatter a declarat că regretă că pentru organizarea Cupei Mondiale din 2022 a fost ales Qatarul.

Alegerea Qatarului, controversată din cauza problemelor legate de drepturile omului şi de climă, este în opinia lui Blatter “o greşeală” deoarece ţara din Golf este prea mică pentru o astfel de competiţie, relatează Belga.

Sepp Blatter: “Fotbalul şi Cupa Mondială sunt prea mari pentru Qatar”

“Fotbalul şi Cupa Mondială sunt prea mari pentru acest stat”, a afirmat Sepp Blatter într-un interviu pentru grupul elveţian Tamedia.

“A fost o alegere proastă şi eu am fost responsabil în acel moment, în calitate de preşedinte FIFA”, a adăugat el.

Planul inițial: CM 2018 în Rusia, CM 2022 în SUA

Iniţial, Comitetul Executiv a vrut să atribuie CM din 2018 Rusiei şi CM din 2022 Statelor Unite.

“Ar fi fost un gest de pace dacă ar fi organizat unul după celălalt Cupa Mondială cei doi adversari politici”, a explicat Blatter. Însă apoi “voci importante” s-au orientat către Qatar.

Cupa Mondială de fotbal din Qatar se va desfăşura în perioada 20 noiembrie – 18 decembrie.