”Nu poate dirija nici traficul”. Marele Diego Armando Maradona nu avea încredere în Lionel Scaloni

Diego Armando Maradona Argentina lionel scaloni CM 2022
Data publicarii: Marti 20 Decembrie 2022, 17:54
Data actualizarii: Marti 20 Decembrie 2022, 17:54

Cu Lionel Scaloni (44 de ani) selecționer, Argentina a reușit să câștige a treia Cupa Mondială din istorie, după cele din 1978 și 1986.

Marele Diego Armando Maradona, decedat în urmă cu doi ani, nu a avut deloc încredere în numirea tânărului antrenor pe banca primei reprezentative a ”Pumelor”.

Maradona nu a avut încredere în Scaloni: ”Nu poate dirija nici traficul”

”Instalat” în funcția de selecționer în 2018, după Cupa Mondială din Rusia, Scaloni a avut rezultate excepționale ca selecționer al Argentinei, dar înainte de asta a fost aspru criticat de Maradona.

„Scaloni e un băiat extraordinar, dar nu poate dirija nici traficul. Cum să-i dăm naționala lui Scaloni? Am înnebunit cu toții? Îl puneți pe Scaloni? Iar el spune 'Eu sunt pregătit'.

Ca om, aș sta la masă cu el. Dar ca selecționer, nu. Poate să meargă la Mondial, dar la Mondialul de motociclism.

Cu Scaloni nu vom rata calificarea la Mondial. Naționala e prea mare pentru el! L-au împins acolo și problema e că se crede selecționer”, spunea Maradona despre Scaloni, potrivit Focus.de.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!