Naționala de la Mondial care l-a impresionat pe Basarab Panduru: "Este fotbal mai mult de calculator decât omenesc"

Basarab Panduru Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Spania CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 09:10
Data actualizarii: Luni 28 Noiembrie 2022, 09:22

Spania și Germania au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din Grupa E a Campionatului Mondial din Qatar.

Rezultatul a fost unul echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (minutul 62), respectiv Niclas Fuellkrug (minutul 83).

Ambele formații au şanse de calificare în optimile de finală, după ce Costa Rica a învins Japonia cu scorul de 1-0. Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 1 decembrie, Japonia - Spania (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Costa Rica - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Basarab Panduru, impresionat de forța Spaniei

Basarab Panduru a mărturisit că este impresionat de stilul ofensiv de joc arătat de reprezentativa Spaniei, considerând naționala "Furia Roja" una dintre favoritele pentru trofeu.

"Spania e periculoasă rău de tot, totul parcă este pus cu mâna, fiecare ştie ce trebuie să facă. Este fotbal mai mult de calculator decât omenesc. Parcă nimic nu e omenesc în naţionala Spaniei!

Pare o echipă periculoasă rau de tot, rău. Vezi ocazii şi vezi că ajung la poartă repede, o să mai vorbim de ei.

Luis Enrique a făcut azi prima schimbare corectă, îl bagă pe Morata, dar cele două, Koke şi Nico Williams, nu le-am înţeles. E clar că a vrut să dea un semnal. N-am înţeles nici schimbarea lui Jordi Alba cu Balde", a spus Basarab Panduru la Orange Sport.