”Mbappe nu a fost suficient”. Presa din Franța a reacționat după finala ”de infarct” cu Argentina

Argentina - Franta Argentina Franta kylian mbappe CM 2022
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 20:30
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 20:30

Franța a pierdut la penalty-uri finala Campionatului Mondial cu Argentina, după un meci ”de poveste”.

Sud-americanii au condus cu 2-0, dar Kylian Mbappe a reușit să restabilească egalitatea cu două goluri marcate în minutele 80 și 82. În prelungiri, Messi a reușit să dea lovitura, dar același Mbappe a înscris din penalty pentru 3-3 și a ”împins” meciul la penalty-uri, unde Argentina a câștigat al treilea titlu mondial.

Presa din Franța a reacționat imediat după finala ”de infarct” din Qatar.

Presa din Franța, după finala Cupei Mondiale: ”Mbappe nu a fost suficient”

Mbappe nu a fost suficient”, a fost titlul dat de prestigioasa publicație franceză L'Equipe.

”Argentina este campioana mondială după o finală fantastică împotriva 'albaștrilor'” / ”După o finală cu un scenariu total suprarealist, poate cea mai frumoasă din istorie, Argentina a câștigat Cupa Mondială învingând la penalty-uri formația Franței. Lionel Messi, autorul unei duble, a oferit o a treia stea albicelestilor”, au scris jurnaliștii de la publicația mai sus citată.

”Messi și albicelestii sunt în vârful lumii”, titrează RMC Sport

”Împinsă la penalty-uri de o echipă a Franței cu resurse nelimitate și un hat-trick din partea lui Kylian Mbappe, Argentina a câștigat Cupa Mondială. Autorul unei duble, Leo Messi câștigă cel mai prețios trofeu, la 35 de ani. E un film pe care întreaga lume (sau aproape) a vrut să-l vadă. Toată lumea l-a văzut. Lionel Messi este în vârful planetei fotbalului”, a mai scris sursa citată.

Leo Messi, omul-record după Cupa Mondială din Qatar!

Este primul trofeu mondial câștigat de Lionel Messi cu Argentina, după finala pierdută la ediția din 2014. După ce a anunțat că este ultimul meci pe care îl joacă la un Campionat Mondial, starul argentinian s-a bucurat alături de suporterii prezenți pe stadion și a făcut turul zonei în care se aflau fanii sud-americani.

Lionel Messi a devenit fotbalistul care are cele mai multe meciuri jucate la Campionatele Mondiale, 26, cu unul mai mult decât Lothar Matthäus.

După primele 24 de minute din finală, jucătorul argentinian l-a depășit și pe Paolo Maldini la numărul de minute jucate la Campionatele Mondiale. Înainte de meci, italianul avea cu 23 de minute mai mult decât Lionel Messi.